Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gençlik: Bir kereden bir şey olmaz!

Gençlik: Bir kereden bir şey olmaz!

Ecstasy'nin gençler arasındaki kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Ecstasy kullanımıyla ilgili yapılan bir araştırmada, ortaöğretimde okuyan öğrencilerin yüzde 2.5'inin yaşam boyu en az bir kez Ecstasy kullandığı ortaya çıktı. Ecstasy kullanan öğrencilerin büyük kısmı makul miktarlarda alınan alkolün, sigaranın ve esrarın zararlı olmayacağı kanısında.

Çeşitli üniversitelerden ve hastanelerden uzmanlar bir araya gelerek, Türkiye'de ortaöğretim gençliği arasında Ecstasy kullanımı yaygınlığını ortaya çıkaran bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında Adana, Diyarbakır, Eskişehir, Mersin, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sivas, Trabzon illerinde 11 bin 911 lise 2. sınıf öğrencisine anket uygulandı.

Deneme yaşı 13'e düştü
Ankete yanıt verenlerin yüzde 2.5'i, en az bir kez Ecstasy kullandığını belirtti. Erkeklerin yüzde 4.1'i, kızlarınsa yüzde 0.8'i en az bir kez hap kullanmış. Ankette Ecstasy tüketiminin en sık 20 yaş ve üzerindeki öğrencilerde görüldüğü ve yüzde 12.2'sinin son bir ay içinde en az bir kez Ecstasy kullandığı saptandı. İlk olarak Ecstasy deneme yaşı ortalamasının ise 13.4 olduğu ortaya çıktı.

Özel okul öğrencilerinde oran daha yüksek
Ecstasy kullandığını belirtenlerin yarısından fazlasının diğer maddeleri de kullandıkları, ailelerinde alkol kullanımının ve çevrelerinde tiner, bali, esrar, kokain gibi maddeleri kullanan kişilerin olduğu saptandı. Ailenin gelir düzeyine göre incelendiğinde ise aylık gelir düzeyi düşük olanların yüzde 2.3'ü, yüksek olanların yüzde 3.7'sinin yaşamı boyunca en az bir kez Ecstasy kullandığı saptandı. Ecstasy kullanımın yüzde 9.1 ile en sık özel okullarda öğrenim gören öğrenciler arasında olduğu da araştırmada ortaya çıktı. Öğrencilerin okuldaki başarı durumları açısından değerlendirildiğinde okuldaki başarı durumu kötü olanların iyi olanlara göre daha yüksek oranda Ecstasy kullandıkları belirlendi.

Zararsız buluyorlar
Yaşamı boyunca en az bir kez Ecstasy kullananların yüzde 64.5'i günde bir paket sigara içmenin, yüzde 53.2'si her gün 5-6 ya da daha fazla bardak alkol almanın, yüzde 49.5'i düzenli esrar içmenin, yüzde 55.6'sı hayatta bir kez eroin denemenin, yüzde 46.4'ü düzenli olarak burundan eroin kullanmanın zararı olmadığını ya da az zararı olduğunu düşünüyor.

Rahatlamak için kullanılıyor
Araştırma sonuçlarına göre Ecstasy alanların sorunlarından uzaklaşmak, kendini iyi hissedebilmek, rahatlamak için madde kullandığı saptandı. Ulaşılabilirlik açısından değerlendirildiğindeyse Ecstasy kullananların yüzde 65.3'ü bulmak istediği takdirde Ecstasy'ye ulaşmanın kolay olduğunu söylüyor.Ecstasy kullanan öğrencilerin yüzde 56.7'si arkadaşlarının uyuşturucu madde kullanmaları için ısrar ettiğini belirtiyor.
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.