Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gençliğin yüzde 10'u eşcinsel eğilimli

Gençliğin yüzde 10'u eşcinsel eğilimli

Adnan Menderes Üniversitesi'nce (ADÜ) üniversite gençliğinin "eşcinselliğe" bakışını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, üniversite gençliğinin yüzde 10'un da "eşcinsel eğilimin" olduğu ortaya çıktı.

ADÜ Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Eskin araştırmanın, İstanbul, Ankara, İzmir ve Aydın'da öğrenim gören 689 kız, 579 erkek, toplam bin 262 öğrenci arasında soru-cevap şeklinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Doç. Dr. Eskin, "Araştırma öğrencilerle anket şeklinde gerçekleştirildi. Oranlarda yüzde 10-15'lik sapmalar olabilir. Araştırma sonuçlarını uluslararası tıp dergilerinde yayınlanması için gönderdim. Türkiye'deki tıp dergilerinde yakında bu araştırmam yayınlanacak" dedi.

Doç. Dr. Eskin, araştırmada öğrencilere,"hayatınızda kendi cinsiyetinizden birisine ilgi duydunuz mu?", "Şu anda kendi cinsiyetinizden birisine ilgi duyuyor musunuz?", "Kendi cinsiyetinizden birisiyle cinsel uyarılmayla sonuçlanan birlikteliğiniz oldu mu?"şeklinde sorular yöneltildiğini kaydetti.

Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 6.8'inin kendi cinsiyetinden birine karşı cinsel istek duyduğu, yüzde 5'nin kendi cinsiyetinden biriyle cinsel ilişki kurduğunu belirten Eskin, bin 262 öğrenciden yüzde 10'unun, eşcinsel eğiliminin olduğunu belirttiğini bildirdi.

Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 2'sinin kendisini "homoseksüel" ya da "biseksüel" bulduğunu belirten Doç. Dr. Eskin,eşcinsel davranış içinde olan öğrencilerin toplum içinde çok zor durumda kaldığını ifade etti.

CİNSEL İSTİSMAR VE İNTİHAR
Yapılan araştırmada, gençlerin yüzde 28'inin küçük yaşlarda en azından 1 kez cinsel istismara uğradığının belirlendiğini kaydeden Doç. Dr. Eskin, cinsel istismar ve eşcinsellik duyguları ile intihar bağlantısının kurulduğunu bildirdi.

Kendi cinsiyetinden biriyle cinsel ilişkisi olanların yüzde 66'sının, kendi cinsiyetinden birine ilgi duymayanların yüzde 39'unun,kendi cinsiyetiyle cinsel ilişkisi olanların yüzde 7.1'inin intiharı düşündüğünün tespit edildiğini belirten Doç. Dr. Mehmet Eskin, eşcinsel eğilimi olan öğrencilerden yüzde 7'sinin intihar girişiminde bulunduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Eskin, eşcinsel eğilimlerin olduğu gençler arasında, intihar düşüncesi ve girişiminin de yaygın olduğunu belirterek, toplumun olumsuz düşüncelerinin eğitim verilerek ortadan kaldırılabileceğini kaydetti.

ÜNİVERSİTEYE İLK ADIM 1 MİLYAR 500 MİLYON
Türk Eğitim-Sen'in yaptığı araştırmada,bir öğrencinin üniversiteye ilk adım atmasının maliyetinin en az 827 milyon lira, en fazla 1 milyar 400 milyon lira olduğu kaydedildi.

Türk Eğitim-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, 9 ildeki 17 üniversitede öğretim üyeleri ve öğrencilerin ekonomik durumları üzerinde yapılan araştırmada çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı belirtildi. Buna göre, başka bir ilden gelip de üniversiteye kayıt yaptıracak bir öğrencinin yurt, yol, yemek, kitap, ders araç-gereçleri ve harç ücretleri ile birlikte maliyetinin en az 827 milyon lira, en fazla 1 milyar 400 milyon lira olduğu vurgulanan açıklamada, ailesinin ikamet ettiği şehrin dışında öğrenimini sürdüren bir üniversite öğrencisinin aylık temel harcamasının ise 339 milyon lira ile 720 milyon lira arasında değiştiği ifade edildi.

Açıklamada, üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerinin ekonomik durumlarının da iyi olmadığı kaydedilerek, Türkiye'deki devlet üniversitelerinde görev yapan kıdemli bir profesörün maaşının 1406 dolar, ABD'deki profesörün 10-20 bin dolar, AB ülkelerinde ise 9-18 bin euro civarında olduğu bildirildi.

Açıklamada, 1. derecedeki doçentin Türkiye'de 949 dolar, ABD'de 5-12 bin dolar, AB'de 6-11 bin euro, 1. derecedeki öğretim görevlisinin ise Türkiye'de 593 dolar, ABD'de 6-8 bin dolar, AB'de de 5-8 bin 500 euro civarında aylık ücret aldığı kaydedildi.
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.