Magazin

Gençlere gürül gürül Su

Gençlere gürül gürül Su

Hilmi Etikan'ın yönettiği Ruhi Su belgeselinin galası yapıldı. Sıdıka Su, genç kuşakların Ruhi Su'yu yakından tanımasını istiyor.

Türkülere getirdiği kendine özgü yorumla belleklerde yer eden Ruhi Su'nun baskı ve mücadelelerle dolu yaşamöyküsünü anlatan 'Ruhi Su' belgeseli İstanbul'daki İtalyan Kültür Merkezi'nde yapılan bir galayla seyirciye sunuldu. 16 yıla yayılan bir sürede gerçekleştirilen ve yönetmenliğini Hilmi Etikan'ın yaptığı belgesel Ruhi Su'nun yaşamını tanıklıklarla ve belgelerle anlatıyor.

Filmde sanatçının klasik müzik tutkusunun nasıl başladığı, opera çalışmaları, Sıdıka Su'yla tanışması ve tutukluyken evlenmeleri, cezaevinde ve sürgünde geçirdiği günler, yerel türküleri nasıl derlediği ve yıllarca pasaport alamayışı anlatılıyor. Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı tarafından hazırlatılan belgeselde sanatçının Avustralya ve Almanya konserlerinin görüntüleri de bulunuyor.

Belgeselde, kimi artık hayatta olmayan çok sayıda ismin tanıklıklarına da yer veriliyor: Rasih Nuri İleri, Saadet İkezus, Atıf Yılmaz, Mehmet Bozışık, Halet Çambel, Abdullah Baştürk... Tanıklıklardan bazılarında Vedat Türkali birlikte Adana'ya sürgüne götürülürlerken Ruhi Su'nun Hasan Dağı'na bakıp türkü besteleyişini, emekli bir astsubay Ruhi Su'yla Sıdıka Su'nun tutukluyken nikâhlarının nasıl kıyıldığını, Zeynep Oral sanatçının son kez sahneye çıktığı Şan Tiyatrosu konserini anlatıyor.

Galaya katılanlar arasında Ruhi Su Korosu üyeleri, sanatçının dostları, politikacılar, sendikacılar ve sanatçılar da vardı. Sıdıka Su'nun konuşmasının ardından gösterilen film seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı. 'Ruhi Su' belgeseli Nürnberg'deki Türk-Alman Filmleri Festivali'nin de programında yer alıyor. Belgesel festival kapsamında 14 Mart'ta gösterilecek. Sıdıka Su belgeselin televizyonda da gösterilerek geniş kitlelere ulaşmasını arzuluyor.

Su: AKM bizden para istedi
Ruhi Su'nun eşi Sıdıka Su belgesel için Kültür Bakanlığı'ndan çok az bir maddi destek aldıklarını söyledi.

Bir belgesel hazırlama fikri ne zaman oluştu?
Bu filmi yapmak Ruhi'nin ölümünden hemen sonra aklımızdaydı. Ilgın ve Hilmi Etikan'la otururken bunu yapalım dedik. Önce Ören'deki komşularla söyleşilere başladık; sonra İstanbul'da devam ettik. O zamanın Kültür Bakanı'na müracaat ettik, ama çok geç yanıt geldi. Sonra İstemihan Talay zamanında çok az bir para geldi.

Bu filmden beklentiniz nedir?
Raflarda tozlansın diye yapmadık. Televizyonlarda gösterilsin istiyoruz, yeni kuşaklar Ruhi'yi öğrensin istiyoruz.

Ruhi Su bugün yaşasaydı hayat onun için daha kolay olur muydu, daha özgür hareket edebilir miydi?
Hiç sanmıyorum. Bu iktidar zamanında bir salon bile alamıyoruz. Ruhi AKM'de yıllarca çalıştı ama orayı bile ücretsiz vermediler. Vakfımızın konserler dışında geliri yok. Değişen bir şey yok. Bugün de olsa bu baskılar olacaktı.

Etikan: İlanla bilgi, belge aradık
Belgeselin yönetmeni Hilmi Etikan gazetelere ilan vererek Ruhi Su'yla ilgili bilgi belge aradıklarını, Su'nun Almanya konserinin kayıtlarını böyle bulduklarını belirtiyor.

Belgeseli hazırlarken nasıl bir yöntem izlediniz?
Ruhi Su öldükten sonra yaşıtlarını da yavaş yavaş kaybedeceğimizi düşünerek başlayalım dedik. Bir sözlü tarih çalışması yaptık. Ancak hiç para yoktu. Ören'de çekimler yaptık, türkü derlediği köyleri dolaşıp çektik. Normal 8 mm. kamerayla çekiyorduk. Daha Super 8 kameralar bile çıkmamıştı. Çekip çekip arşivliyorduk. Kullanılan formatlara bakarsanız bu belgesel aynı zamanda yakın dönem sinema tarihi.

Arşiv görüntüsü bulmak zor oldu mu?
Aslında bu filmi biraz da bunun için geciktirdik. Her yeri aradık. Hatta gazeteye ilan bile verdik; elinde video veya fotoğraf olan bizi arasın diye. Almanya'daki konserini biri 8 mm. olarak çekmiş. Bir onu bulabildik. Bunun dışında hiçbir şey bulamadık. Neyse ki Avustralyalılar konseri çekmişler. O kayıt da olmasa Ruhi Su'yu sahnede saz çalarken hiç göremeyecektik neredeyse. Belgeselin büyük bir bölümü tanıklıklardan ve Sıdıka hanımın arşivindeki fotoğraflardan oluşuyor.

Bu filme günümüzde yeterince önem verileceğine inanıyor musunuz?
Ben aydın görevimi yaptığımı düşünüyorum. Yeni nesil bir yerde bir Ruhi Su türküsü duyup da "Bu da kimmiş?" derse onlara bile bir belge bırakalım istedim. En azından böyle bir ayıbımız olmasın. Bu işlere para bulmak çok zor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.03.2005
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.