Magazin

Gençler yalnızlıktan şikayetçi

Gençler yalnızlıktan şikayetçi

Lise öğrencileriyle yapılan bir araştırma, ergenlik çağındaki gençler arasında "yalnızlık duygusunun" sık görüldüğünü ortaya koydu.

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalıöğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Eskin, İstanbul'da yedi lisede öğrenim gören, 14-20 yaşları arasında 422'si erkek, 959 öğrenciyle bir araştırma yaptı. Çalışmada, "Kendinizi çok yalnız hissettiğiniz anlar olur mu?" sorusuna, katılanların yüzde 65'i "evet" yanıtını verdi. Bu soruya erkeklerden çok kızların evet cevabını verdiği görüldü.

Anneleri hiç okula gitmemiş veya ilkokul mezunu, babaları ise orta ve lise mezunu olan grubun yalnızlık puanları daha yüksek çıktı. Yalnızlıkla başetme yöntemleri arasında ise ilk sırayı yüzde 79.1 ile "müzik dinleme, televizyon seyretme ve bilgisayar oynama" gibi etkinlikler aldı. Bunun yanı sıra "arkadaşlarını arama, hobi edinme, uyuma, ağlama,sigara ve içki içme" de yalnızlıkla başetme yöntemleri arasında yer aldı.

TAVSİYE
Araştırmanın lise öğrencisi ergenler arasında yalnızlık duygusunun oldukça yaygın olduğunu gösterdiğini belirten Doç. Dr. Mehmet Eskin, herkesin hayatında zaman zaman bu duyguyu yaşadığını söyledi. Ergenlerin de bu duyguyu yaşamasının normal olduğunu ifade eden Doç. Dr. Eskin, şöyle dedi: "Ancak önemli olan bireyin bu duygu ile nasıl başettiğidir. Gençlere önerim, kitap, gazete okusunlar. Arkadaş ve hobi edinsinler. Bu sorunu güvendikleri arkadaşları ya da ebeveynleri ile paylaşsınlar.Yalnızlıklarını sürekli televizyon seyrederek gidermeye çalışmasınlar.Aileler de çocuklarında olabilecek değişimlere karşı duyarlı olsunlar.Dalıp dalıp gidiyorlarsa ya da davranışlarında aşırı bir değişiklik varsa bunu çocuklarıyla paylaşsınlar. Kendisiyle ilgilendiklerini, problemin çözümü için destek olacakları mesajını versinler."
Yayın tarihi: 17.09.2003
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.