Magazin

Gençler tarih yazıyor

Gençler tarih yazıyor

Tarih Vakfı'nın yayınladığı "Toplumsal Tarih" dergisi üniversite öğrencileri arasında tarih yarışması düzenliyor. Yarışma, sadece önemli olaylara değil, küçük ve önemsiz gibi görülen kentlerin, hatta köşe başındaki bakkal dükkânının tarihine bile açık.

Tarih Vakfı tarafından yayımlanmakta olan Toplumsal Tarih dergisi, üniversite öğrencileri arasında tarih bilincini geliştirmek, araştırma ve yazma alışkanlığını kazandırmak, geleceğin tarihçilerine ilk yazılarını yayımlama olanağı sağlamak amacıyla geçen yıl düzenlediği tarih yarışmasını bu yıl da tekrar ediyor.

Kimler katılabilir?

Yarışmaya 2000-2001 öğretim yılında herhangi bir yüksek öğretim kurumunun ön lisans ya da lisans programına kayıtlı olan öğrenciler katılabilecek.

Öğrenciler hangi konulardaki araştırmalarıyla katılabilir?

Yarışmaya sunulan çalışmaların "özgün tarih araştırması olması"nın dışında bir konu sınırı getirilmemiştir.

Öğrenciler sadece Osmanlı ve Cumhuriyet tarihimizin önemli politik ve toplumsal olayları hakkında değil, genellikle daha küçük ve önemsiz gibi görülen şeylerin, kendi kentlerinin, sokaklarının, ailelerinin, yakın çevrelerindeki kişilerin, hatta köşe başındaki bakkal dükkânının tarihi üzerine yapacakları araştırmalarla da yarışmaya katılabilirler.

Seçici kurul

Yarışmaya gönderilen araştırmalar Toplumsal Tarih dergisinin Yayın Kurulu üyeleri, Ayşen Anadol, Hülya Balcı, Prof. Dr. Edhem Eldem, Dr. Yavuz Selim Karakışla, Dr. Murat Koraltürk, Necdet Sakaoğlu, Prof. Dr. Oğuz Tekin, Prof. Dr. Zafer Toprak ve Prof. Dr. Mete Tunçay'dan oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirilecektir.

Katılan araştırmalar hangi ölçütlere göre değerlendirilecek?

Seçici kurul araştırmaları değerlendirirken, araştırmanın ilgili konu hakkında yeni bir değerlendirmeyi içermesine; kaynaklarla desteklenmiş bilgi vermesine (genel bilgileri tekrarlamakla yetinmemesine ve sadece basılmış kaynaklardan derlenmiş olmamasına); Türkçenin doğru kullanılmasına; araştırmayla birlikte iletilen görsel malzemenin niteliğine; açık, düzgün ve yaratıcı ifadelerle yeni bir araştırmanın ve yoğun bir emeğin ürünü olmasına dikkat edecektir.

Ödüller

Seçici kurul yarışmanın 1., 2., 3., 4. ve 5.'sini seçecek ve gerek görürse en fazla beş katılımcıya mansiyon veya özel ödül verebilecektir. Yarışmada ilk beş dereceye giren araştırmaların Toplumsal Tarih dergisinde yayımlanmasının yanı sıra kazananlara maddi ödüller de verilecektir:
Yarışmanın 1.'si 200.000.000 TL, 2.'si 150.000.000 TL, 3.'sü 100.000.000 TL para ödülü alacaktır.

Mansiyon ve jüri özel ödülü alanlar dahil yarışmada derece alanların her birine 50.000.000 TL'lik kitap ve Toplumsal Tarih dergisinin 1 yıllık aboneliği hediye edilecektir.

Yarışma Takvimi

Son başvuru tarihi: 29 Haziran 2001
Araştırmaların son teslim tarihi: 19 Ekim 2001
Değerlendirme: 20 Ekim-01 Aralık 2001
Sonuçların açıklanması: 03 Aralık 2001.

Destekçiler

Yarışma afiş ve başvuru formlarının hazırlanması ve dağıtılmasına Filmtet, Oğlak Yayınları ve Aktif Dağıtım destek verdi.

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için:

Toplumsal Tarih Dergisi
tel: 212 227 37 33
e-posta: toptar@tarihvakfi.org.tr
yarışma anasayfası
www.tarihvakfi.org.tr/toplumsaltarih
Yayın tarihi: 12.06.2001
524
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.