Magazin

Gençler müstakbel eşlerinde ne arıyor?

Gençler müstakbel eşlerinde ne arıyor?

Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi'nde eğitim alan 211 öğrenci üzerinde "evlilik" konulu araştırma yapıldı.

Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Psikolojik Danışman Yrd. Doç. Dr. Makbule Soyer, fakültede eğitim alan 211 öğrenci üzerinde "Üniversite öğrencilerinin evlilik ve eş seçme ile ilgili tercihleri" konulu araştırma yaptı.

Evine bağlılık
Çalışmaya göre, hem kız, hem de erkek öğrencilerin aradıkları eşte tercih ettikleri özelliklerin başında "evine bağlılık" geldi.

Bunun yanında "Güvenilir ve dürüst olmak, evlenecek kişiye mutlaka aşık olmak, kibar, nazik, saygılı, akıllı, mantıklı ve zeki, görmüş-geçirmiş olmak, karşılıklı saygı ile sosyallik" de, hem erkek, hem de kız öğrencilerin en fazla tercih ettiği özellikler arasında yer aldı.

Araştırma, buna karşın kızların erkeklere, erkeklerin de kızlara göre bazı özellikleri daha fazla tercih ettiğini ortaya koydu.

Mevki ve para önemli
Katılımcı kız öğrencilerin yüzde 58.5'i "evleneceği kişinin iyi bir mevkide bulunmasını" arzularken, yüzde 52.8'i de "ekonomik durumunun iyi olmasını" istedi. Yine kızların yüzde 76.1'i muhtemel eşin "konuşkan, atılgan ve girişken olması" yönünde görüş bildirdi. Ayrıca, "köylü ve şehirli oluşunun" da kızlar için önem taşıdığını saptandı.

Erkeklerin tercihi "bekaret"
Aynı araştırma, erkeklerin, evleneceği kişide güzelliğe kızlara göre daha fazla önem verdiğini ortaya çıkardı. Buna göre, erkek öğrencilerin yüzde 67.3'ü "eşinin güzel olmasını tercih ettiğini" bildirdi. Erkeklerin bekaret konusuna daha fazla önem verdiği belirlenen araştırmada, "Evlenecek kişide bekaretin korunmuş olması gerekliliğine" ilişkin soruya erkekler "evet" yanıtı verirken, kızlarda bu oran yüzde 29.6'da kaldı.

Yine erkekler için önem taşıyan diğer konular arasında, "muhtemel eşinin kendisinden önce başkalarıyla çıkmamış olması ve ev işlerinden anlaması" yer aldı.
Yayın tarihi: 21.01.2005
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.