Magazin

Gençler kendini alkole vurdu

Gençler kendini alkole vurdu

Gençler arasında alkol kullanımı hızla artıyor. İstanbul'da son 3 yılda 18-25 yaş arasındaki gençlerin günlük alkol kullanım oranı 3 kat arttı. Artışın nedeni olarak hızlı kentleşme, deprem ve ekonomik sorunlar gösteriliyor.

Gençler arasında günlük alkol kullanımı son üç yılda üç kat artış gösterdi. Psikiyatrik Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Derneği'nce (PAREM) İstanbul'da yapılan bir araştırma, 18-25 yaş grubunda günlük alkol kullanımının son 3 yılda yaklaşık 3 kat arttığını ortaya çıkardı.

PAREM Başkanı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Uçucu Madde Araştırma ve Tedavi Merkezi Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Kültegin Ögel, kentte 24 ilçede rastgele seçilen 18-65 yaş arası 707 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen ''alkol kullanımının yaygınlığı'' konulu araştırmanın sonuçlarına göre gençlerin giderek alkole yaklaştığını ortaya koydu.

İstanbul'da 3 yıl önce yapılan araştırmada her gün alkol kullandığını belirten 18-25 yaş grubu arasındaki gençlerin oranının yüzde 3.2 olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ögel, son araştırmada ise bu oranın yüzde 9 olarak çıktığını bildirdi.

Ögel, ''Bu hızlı artışın başlıca sebepleri hızlı kentleşme, deprem ve en önemlisi de ekonomik sorunlar. Alkol bağımlılığı, hala ülkemizde uyuşturucu madde kullanımının yaygınlığı kadar ciddiye alınmıyor. Bu yakın bir gelecekte ciddi tehditler yaratacak'' dedi.

Ögel, Türkiye'de alkol bağımlılığı tedavi merkezlerinin kapasitesinin oluşacak hasta talebini karşılayamayacağına işaret ederek, merkez sayısının artırılmasının önemine değindi. Ögel, ayrıca bu konuda okullarda ve kitle iletişim araçlarında eğitici çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Araştırma sonuçları

Araştırmaya göre, katılanların yüzde 54.7'si, erkeklerin yüzde 73.4'ü, kadınların da yüzde 35'i yaşamlarında en az bir kez alkol kullandığını bildirdi.

Katılımcılardan yüzde 10.3'ü son bir yıl içinde haftada en az bir kez alkol aldığını belirtirken, yüzde 10.6'sı ise son bir ay içinde alkol kullandığını kaydetti.

Erkeklerin yüzde 9.2'si, kadınların ise yüzde 1.1'i son bir yıl içinde haftada en az bir kez alkol içtiğini açıklarken, bu oran son bir ay içinde erkeklerde yüzde 9.2, kadınlarda ise yüzde 1.1 oldu.

Ankete katılanlardan yüzde 4.2'si son bir ay içinde bir kez alkol kullandığını belirtirken, yüzde 1.6'sı haftada iki kez, yüzde 2.7'si ise her gün alkol kullandığını söyledi. Her gün alkol kullanan erkeklerin, kadınların 3 katı olduğu gözlendi.

18-25 yaş grubundaki kişilerden yüzde 9'u her gün alkol kullandığını ifade ederken, 3 yıl önce aynı yaş grubundaki gençlerde bu oranın yüzde 3.2 olduğu vurgulandı.

Katılımcılardan yüzde 15'i yaşam boyu bir kez, yüzde 14.8'i de üç kez ya da daha sık sarhoş olduklarını bildirdi.

Erkeklerde sarhoş olma kadınlara göre 2 kat daha fazla meydana gelirken, alkol bağımlılığını öngörmek için sorulan "Alkol kullanmadığınız zaman terleme, titreme, sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı ve sıkıntı gibi belirtilerden herhangi birisi oluyor mu?" şeklindeki soruya, sadece 7 kişi (yüzde 1) "evet" yanıtı verdi.
Yayın tarihi: 27.08.2001
313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.