Magazin

Gençler kanseri bulaşıcı sanıyor

Gençler kanseri bulaşıcı sanıyor

İstanbul'da yapılan bir araştırma, öğrencilerin, kanser hastalığı ile ilgili yeterli bilgilerinin bulunmadığını ortaya koydu. Öğrencilerin yüzde 12'si sigaranın, yüzde 6'sı da alkolün zararsız olduğunu düşünüyor.

İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi'nin, Anadolu ve Avrupa Yakaları'nda eğitim gören 21 bin 636 lise ve ortaöğretim öğrencisiyle yaptığı araştırmada, öğrencilerin yüzde 16'sı kanserin ''bulaşıcı'' hastalık olduğunu söylerken, yüzde 4'ü de erken teşhisin önemli olmadığını kaydetti.

Katılımcıların yüzde 28'i kanser hakkında daha önce bilgi almadığını belirtirken, bu hastalığın öldürücü olduğunu söyleyenlerin ise yakınlarında mutlaka bir kanser hastası bulunduğu tespit edildi.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından birini de alkol ve sigarayla ilgili görüşler oluşturdu. ''Sigara ve alkolün kanser yapıcı etkisi olduğunu biliyor musunuz?'' sorusu üzerine öğrencilerin yüzde 12'si sigaranın, yüzde 6'sı da alkolün ''zararsız'' olduğunu bildirdi.

Ayrıca öğrencilerin yüzde 21'i beslenme, yüzde 11'i de çevre koşullarının ''kanser üzerinde etkisi bulunmadığı'' görüşünü savundu.

UZMAN YORUMU...
Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürcan Ünal, araştırmanın sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, günümüzde kanserin en büyük sağlık sorunlarından birini oluşturduğunu vurgulayarak, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Ünal, ''Ancak halkımız kanserin adını duymak ya da işitmek istemiyor'' dedi.

ABD'de halkı bu konuda bilinçlendirmek için Başkan Yardımcıları dadahil önemli isimlerin katılımıyla çeşitli yürüyüşler düzenlendiğini hatırlatan Prof. Dr. Ünal, talep edilmesi halinde okullarda bu konuda konferanslar vermeye hazır olduklarını kaydetti.


(aa)
Yayın tarihi: 03.08.2002
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.