Magazin

Gençler AIDS'den korunmayı bilmiyor

Gençler AIDS'den korunmayı bilmiyor

Gençlerin büyük kısmının HIV/AIDS ve bu hastalıktan korunma yöntemlerini bilmediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler raporuna göre dünyadaki gençlerin büyük çoğunluğunun HIV/AIDS'in nasıl bulaştığını ve bu hastalıktan nasıl korunacakları hakkında hiçbir fikirleri bulunmuyor. Gençlik döneminin insanların cinsel anlamda faal bir dönemi olduğunu da ortaya koyan rapor, HIV/AIDS'in neden çok hızlı şekilde yayılmaya devam ettiğini de açıklıyor.

UNICEF, UNAIDS ve DSÖ tarafından oluşturulan "Genç İnsanlar ve HIV/AIDS" adlı rapor 15-24 yaşları arasındaki gençlerin HIV/AIDS hakkındaki bilgi ve davranışlarını inceleyen ilk ayrıntılı rapor olma özelliği de taşıyor. Raporda gençlerin HIV/AIDS salgınının merkezinde olduğu vurgulanıyor.

60 ülkede yapılan araştırmalar 15-24 yaşları arasında olan gençlerin yüzde 50'sinden fazlasının HIV/AIDS'in nasıl bulaştığı hakkında yanlış bilgileri olduğunu gösteriyor. Kameron, Afrika, Ekvatoral Gine, Lesoto ve Sierra Leone gibi HIV salgınının yaygın olduğu ülkelerde 15-25 yaşları arasındaki genç bayanların yüzde 80'den fazlasının HIV hakkında yeterince bilgisi bulunmuyor. Ukrayna'daki genç kızların ise büyük çoğunluğunda AIDS tespit edildi.

UNAIDS İdari Müdürü Peter Piot, genç insanların HIV'den korunmak için bilgilerinin, dolayısıyla çözüm yollarının olmadığına dikkat çekerek, "Her gün 6 bin genç insana HIV bulaşmaktadır. Bu enfeksiyonların her biri engellenebilir. Bunu önlemek hem ucuz hem de mümkündür" değerlendirmesinde bulundu.
(ANKA)
Yayın tarihi: 12.04.2003
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.