Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gencin dünyası cep

Gencin dünyası cep

11-21 yaş arası gençlik cep telefonlarını vazgeçilmez görürken, mesajlaşmak da kendilerini ifade etme biçimi oldu.

Britanya'da Bath Üniversitesi tarafından 725 genç arasında yapılan ankette, bu gençlerin 687'sinin cep telefonu sahibi olduğu ortaya çıktı. Bu durumda ankete katılan kızların yüzde 97'si, erkeklerin de yüzde 92'si cep telefonu sahibi.

Ankete katılanların dörtte üçü yanlarında cep telefonları olmadan yapamayacaklarını söylerken, flört ve ikili ilişkilerde mesajlaşmanın konuşmaya tercih edildiği, erkeklerin üçte biri ve kızların dörtte birinin bir gönül ilişkisini mesajla bitirmeyi yanlış bulmadığı anlaşıldı.

Bu arada telefonu bel kemerine takmayı demode bulan gençlerin üçte ikisi telefonları kamuya açık bir yerde çaldığında cevap veriyor, üçte biri ise böyle durumlarda daha sessiz konuşmaya gayret ettiğini söylüyor.

Son örnek Malezya'dan
Malezya'da önceki gün bu araştırmaya örnek olacak bir olay gerçekleşti. Norlida Abdul Rahman, düğün günü nişanlısı tarafından cep telefonu mesajıyla terk edildi. Ancak kızın ailesi düğünü sürdürdü.

Meteorologlar şikâyetçi
Gençlerin vazgeçilmezi cep telefonları, meteorologları ise korkutuyor. Uzmanlar, cep telefonlarının uydudan gelen hava tahmini yaptıkları mikrodalga frekanslarına zarar verdiğini söylüyor. Britanya Meteoroloji Kurumu yetkilisi Dr. Stephen English, "Mikrodalga gözlemleri çok önemli. Bu kanallar, sıcaklık, su buharı, denizlerdeki buzlanma, bulutlanma, yağmur ve kar yağışı tahminleri için kullanılıyor. Askeri iletişim araçları ve cep telefonları, frekanslarımıza zarar veriyor" dedi.
(Radikal)
453
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.