Magazin

Gencim, depresyondayım

Gencim, depresyondayım

Lise öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre her üç kişiden biri depresyonda. Kızlarda risk yüksek. Uzmanlara göre önlem alınmazsa depresyon ilerki yaşlarda da devam ediyor.

Lise gençliğinin, "psikiyatrinin soğuk algınlığı" olarak nitelendirilen depresyondan mustarip olduğu ortaya çıktı. Lise öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre, gençlerin yüzde 32.3'ü depresyon geçiriyor.

Karizma-IFTI Psikoterapi'den psikolog Oya Fidanoğlu ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Şanda Çalı ile Yard. Doç. Dr. Dilşad Cebeci tarafından İstanbul'daki lise gençliği üzerinde yapılan araştırma gençlerdeki depresyon seviyelerinin çok yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma sekiz liseden 842 öğrenci üzerinde yapıldı. Beck Depresyon Ölçeği'nin kullanıldığı araştırma sonucunda gençlerdeki depresyon oranı yüzde 32,3 olarak bulundu. Kızlarda erkeklere göre 1.6 kat daha fazla depresyon görülüyor.

Araştırmada aile, okul ve çevre ile ilgili bazı özellikler ve depresyon ilişkisine de yer verildi. Buna göre, ailesinde kronik hastası olan gençlerde depresyon görülme sıklığı yüzde 45.8 gibi yüksek bir orana çıkarken ailesinde hasta olmayan gençlerde bu oran yüzde 28.7'lerde kaldı.

Flört iyi geliyor
Araştırmada ayrıca gençlerin flörtleri olup olmadığı ve depresyon ilişkisi de araştırıldı. Flörtü olmayanlarda depresyon görülme sıklığı yüzde 36.4 iken flörtü olanlarda bu oranın yüzde 30'da kaldığı belirtildi. Araştırmada ayrıca gençlerin izin alma problemleri de ele alındı.

Erken önlem şart
İzin alma problemi olan gençlerde depresyon görülme oranı yüzde 43.2 iken izin alma problemi olmayanlarda bu oran yüzde 26.3 seviyesinde gerçekleşti.

Uzmanlar, gençlerde görülen depresyonun yetişkin yaşlarda da devam edebildiğine dikkat çekerek, "Erken dönemde müdahale edilmesi ise hastalığın kronikleşmesini engelliyor" uyarısında bulundu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.09.2003
425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.