Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Genç kızların rüyası artık naftalin kokuyor

Genç kızların rüyası artık naftalin kokuyor

Evlilik hazırlığındaki genç kızlar, pahalı olmasından dolayı satın alamadıkları yeni gelinlikler yerine, annelerinin ya da akrabalarının naftalinleyerek dolaplarında sakladıkları eski gelinlikleri kullanmaya başladılar.

Alınan bilgiye göre, Bursa Kapalıçarşı`daki mağazalarda genç kızların rüyalarını süsleyen gelinliklerin fiyatları,kullanılan kumaşa ve aksesuarlarına göre 150 milyon lira ila 600 milyon lira arasında değişiyor. Gelinlik satan mağazaların tamamı, istenilen gelinliği, satış fiyatının yarı fiyatına da kiralıyorlar.

Gelinlik mağazası işletmecilerinden Fatih Özkaya, yeni gelinlik satışlarının uzun süredir çok az olduğunu, çiftlerin genellikle kiralama yöntemiyle gelinlik edindiklerini belirtti.

"Gelinlik tamiri, yeni gelir kaynağımız"
Son dönemlerde, kiralama ücretinin de bütçeleri zorlaması üzerine eski gelinlik tamirlerinin yoğunlaştığını anlatan Özkaya, şunları söyledi: "75 ila 300 milyon lira arasında değişen kiralama ücretini de karşılayamayan çiftler, annelerinin ya da akrabalarının eski gelinliklerini tamir ettirerek kullanıyorlar. Çoğunluğu 20-30 yıllık, ağır naftalin kokan gelinlikleri, önce kuru temizlemeden geçiriyoruz. Daha sonra gelin adayının ölçülerine göre yeniden tasarlıyoruz. Biraz eski model de olsa, genç kızlar, gelinlikle dünyaevine girmenin sevincini yaşıyorlar."

Gelinlik tamirinin sadece 25 milyon liraya malolduğunu ifade eden Özkaya, önceleri çok az çiftin başvurduğu bu yöntemin, son dönemlerde oldukça yaygın bir hale geldiğini anlattı. Özkaya, "İşlerin son derece az olduğu bir dönemde, gelinlik tamiri, bizim yeni gelir kaynağımız oldu" dedi.

(aa)
Yayın tarihi: 02.09.2002
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.