Magazin

Gen tedavisi ışık olacak

Gen tedavisi ışık olacak

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 7 ay önce kurulan Gen Tedavi Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Salih Şanlıoğlu, prostat ve meme kanserlerine karşı gen tedavi metodlarının başarılı olduğunu ve organ nakillerinde organ reddini azaltan gen tedavi metodları üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Doç. Dr. Salih Şanlıoğlu, halkın gen tedavisi konusunda bilinçsiz olduğunu söyledi. Gen tedavisi konusunda ABDde 12 yıl ihtisas yaptığını belirten anlıoğlu, "İki amacımız var. Birincisi deneysel gen tedavisi çalışmaları yaparak, bunun Türkiyede de yapılabileceğini göstermek. İkincisi halka gen tedavisinin ne olduğunu ve dünyada bu konuda neler yapıldığını bilinçli olarak aktarmak" dedi.


Hedef aldıkları hastalıkların başında kanser geldiğini belirten Şanlıoğlu, dünyada uygulanan gen tedavilerinde de kanserin öncelikli hastalıklar arasında olduğunu kaydetti. Nakillerde organ reddini azaltıcı gen tedavi metodları üzerinde de çalıştıklarını söyleyen anlıoğlu, "Ünitemiz deneysel gen tedavisi yapmak üzere organize edildi. Bu aşamada çalışmalarımız hastalardan alınan hücrelerde ve hayvanlarda denenmektedir. Şu an için direkt olarak bu metodların hastalarda denenmesi düşünülmüyor. Ön çalışmalar sürüyor. Bu çalışmaları birkaç yıl sürdürmek niyetindeyiz. Ortalama 4-5 yıl sonra bu çalışmaların kliniğe yansıyıp yansımayacağına karar vereceğiz" dedi.

Bu aşamada hastalara gen nakli ve klinik gen tedavisi yapılmayacağına değinen Şanlıoğlu, klinik çalışmalara öncülük edeceğini söyledi. Esas amaçlarının kendilerine özgü gen tedavi metodları geliştirmek olduğunu belirten anlıoğlu, "Prostat ve meme kanserine karşı yürüttüğümüz gen tedavi metodları başarılı oldu. Çalışma sayımızı artırmamız gerekiyor. Panellerde, konferanslarda bunu anlatmaya çalıştık. Okullara bile gittik" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 09.07.2003
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.