Magazin

Gen haritasının müzikal versiyonu

Gen haritasının müzikal versiyonu

Madrid'in Ramon y Cajal Hastanesi'nden bir grup bilim adamı, çocukları dans ettiren, büyükleri ağlatan müziğin cazibesine kapılarak, bizi biz yapan genetik materyal içinde de müziğin ipuçlarını aradılar.

Sonuçta ortaya ''Genom Müzik'' adlı 10 eserlik bir CD çıktı. Mantar hastalıklarında uzman mikrobiyolog olan ve aynı zamanda piyano çalan Dr. Aurora Sanchez Sousa, şubat ayında piyasaya çıkacak olan CD için, ''Bilim ve müziği daha da yakınlaştırmanın bir yolu'' dedi. Genom müzikte, DNA'yı oluşturan moleküllerin sembolleri olan A, G, T ve C harfleri burada müzikal notaları oluşturuyor. İspanya'da çalışan Fransız besteci Richard Krull, bu harflerin her birine karşılık gelen notalarla melodiler yaratıyor. Bu melodiler bir enstrümanla solo olarak çalınınca ortaya basit, fakat çok şirin bir müzik çıkıyor. New Age tarzını andıran bu müzik de genetik şifrenin müzikal versiyonunu oluşturuyor.
Yayın tarihi: 20.01.2003
318
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.