Magazin

Gemisini seven Berhan kaptan

Gemisini seven Berhan kaptan

TDİ'de, 42 yıl kaptanlık yapan Berhan Çakır, geçtiğimiz şubatta emekli oldu. Kaptan köşkünden uzaklaştığı için çok üzülen Berhan kaptan, son 13 yılında görev yaptığı Samsun feribotunun başka bir kaptan tarafından sefere çıkarılacağını duyduğu gün hayatını kaybetti.

Küçük yaşlardayken denizciliğe merak salan Berhan Çakır, Kabataş Lisesi'nden mezun olduktan sonra Yüksek Denizcilik Okulu'na girdi. Bu okulu başarı ile bitiren Berhan Çakır, 22 yaşında Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Genel Müdürlüğü Deniz Yolları'nda kaptan olarak çalışmaya başladı. Kaptan olup, sevdalı olduğu denizlere kavuşan Berhan Çakır, bazen 1.5 sene süren seferler nedeniyle 2 başarısız evlilik geçirdi.

49 yaşındayken Samsun Feribotu'nun kaptanlığı görevine getirilen Çakır, burada düzenlenen bir kongrede tanıştığı 40 yaşındaki Süheyla Çakır ile yine Samsun Feribotu'nda nişanlandı. Tanıştıktan 1 ay sonra evlenen çift, Berhan Çakır'ın mesleği dolayısı ile uzun süre ayrı kaldı. Berhan kaptan sefere çıktığı zaman limandan gemiyi ufuk çizgisinde kaybolana dek izleyen Süheyla Çakır, eşiyle sürekli telefonda konuşuyordu. Kaptanlık hayatı boyunca hiç kaza yapmayan tek kaptan olduğunu belirttiği eşi Berhan Çakır'ın en büyük aşkının Samsun Feribotu olduğunu söyleyen karısı Süheyla Çakır, "Ben onun ikinci aşkıydım" diyor.

DENİZDEN SOĞUDU
2002 yılında 61 yaşını dolduran Berhan kaptana emekli olması gerektiğini söyleyen yetkililer, Berhan Çakır'ın ısrarla Samsun Feribotu'ndan ayrılmayı istememesi üzerine 1 yıl daha çalışmasına izin verdiler. Gemisine her geçen gün daha çok bağlanan Çakır, 2003 yılının şubat ayında yaş haddi nedeniyle emekli oldu. Berhan kaptan, Samsun Feribotu'ndan ayrıldığı sırada, gemi personeliyle vedalaşırken "Ben bu gemiden ayrı 1 sene bile yaşayamam" demişti. Daha sonra evine kapanan Çakır, eşinin sık sık "Deniz kenarında dolaşalım" diye ısrar etmesine kızarak, "Artık denizi görmek istemiyorum" diyordu.

21 Kasım Cuma günü eşi Süheyla Çakır ile iftar yemeğini dışarıda yemeye giden, Berhan Çakır, eşine, o gün Samsun Feribotu'nun, Mısır seferine çıkacağını öğrendiğini söyledi. Morali son derece bozulan Çakır, eşiyle birlikte eve döndüğünde kalbine yenik düşerek hayata veda etti.

Süheyla Çakır, eşinin ölümünden sonra Denizcilik İşletmeleri yetkililerinden kimsenin kendisini aramadığını belirterek sitemde bulundu. Çakır, eşini son yolculuğuna uğurlarken kendisini yalnız bırakmayanlara teşekkür etmek için verdiği gazete ilanında "Cennetin denizlerinde kavuşmak dileğimle... Süheylan" diye yazdı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 09.12.2003
545
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.