Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Geleceğin meslekleri

Geleceğin meslekleri

Yaklaşan üniversite sınavı öncesinde gençlerin hayatını etkileyecek tercih ve meslek seçimi için önemli bilgiler...

Yaklaşan üniversite sınavı öncesinde meslek seçimi, alınacak önemli kararlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Gençlerin seçecekleri mesleğin özelliklerine de dikkat etmeleri gerekiyor.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Özsoy'un hazırladığı "Geleceğin Meslekleri" isimli kitap, gençler için bir kaynak niteliği taşıyor.

Kitap kendine bir meslek seçmek isteyen gençlerin taşımaları gereken nitelikleri ve meslek özelliklerini anlatıyor. Kitaba göre meslekler ve sahip olunması gereken özellikler şöyle:

- Biyoteknoloji: En başta gelen özelliği; tamamen yeni ürünler yaratabilmesi, rekabet olmayan veya rekabetin hiç sorun olmadığı tamamen yeni pazarlar oluşturabilmesidir.

Biyoteknolojinin insan gücü gereksinimi, pahalı donanım yatırımı ve Türkiye'nin kıt kaynakları göz önüne alındığında, eldeki sınırlı sayıdaki uzman kadroların öncelikli konulara yönlendirilmesi gereği ortaya çıkmaktadır.

- Genetik: Matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilim dallarında kusursuz bir eğitimin yanı sıra sistemli ve disiplinli çalışmayı seven, vaktinin büyük bölümünü laboratuvarlarda geçirmekten sıkılmayan kişilik özelliklerine sahip olmak büyük önem taşır.

- Gıda mühendisliği: Bu alanın mensupları, araştırma yapmayı sevmeli, sistemli ve disiplinli çalışma konusunda istekli olmalı, yenilikleri izleme ve uygulama konusunda duyarlı olmalı özellikle biyoloji, fizik, kimya, matematik gibi alanlarda başarılı olması gerekmektedir.

- Bilgisayar mühendisliği: Bilgisayar mühendisleri, bilgisayarla ilgili araştırma, planlama uygulama ve yönetim hizmetleri veren kişilerdir. Bilgisayar programcıları ise bilgisayara yüklenecek programları hazırlayan ve operatöre teslim edilene kadar geçen zaman içindeki işlemleri tamamlayan kişilerdir.

- Elektronik mühendisliği: Yoğun teknolojik gelişmelere sahne olan bir teknoloji alanına insan kaynağı yetiştiren mühendislik alanıdır. İyi bir yabancı dil ve özellikle İngilizceye hakim mühendislere ihtiyaç vardır.

- Endüstri mühendisliği: Ürün ve hizmetlerin tasarımı, üretim ve dağıtımı için gerekli olan insan, bilgi, araç malzeme gibi kaynakları en verimli biçimde kullanan, sistemleri tasarlayan ve uygulayan mühendislik bilim dalıdır.

Bu alanda çalışmak isteyen gençler analitik düşünebilen, yaratıcı, öngörü sahibi, mekanik planlama yeteneği gelişmiş, insanlarla iyi ilişki kurabilen, düşüncelerini etkili anlatabilen kişiler olmalıdır.

- Uzay ve havacılık: Bu meslek grubu için normalin üstünde bir akademik yetenek, fizik, kimya, matematik gibi konularda iyi eğitim, asronomiye merak, yaratıcılık ve grup çalışmalarına yatkınlık özelliklerine sahip olmak gerekiyor.

- Sistem mühendisi: Bu mesleği seçenlerin, analitik düşünebilen, yaratıcı, öngörü sahibi, mekanik planlama yeteneği gelişmiş, insanlarla iyi ilişki kurabilen, düşüncelerini kolay ve etkili anlatabilen kişiler olması gerekmektedir.

- Mimarlık ve şehir planlama: Mimarlık için sanatsal yaratıcılık yeteneğine sahip olmaları gerekirken, şehir ve kent planlayıcısı olmak için çizime yatkın olmaları, analitik düşünebilmeleri ve planlama yeteneği gerekiyor.

- AB: AB konusunda uzmanlaşmış, en azından iki Avrupa dilini iyi bilen genç, dinamik ve konunun önemine inanmış kişiler bundan sonraki süreçte şimdikinden daha büyük oranda ilgi göreceklerdir.

- Psikoloji, Sosyoloji: Psikoloji alanına ilgi duyan kişiler insanı anlamaya istekli olmalı, organize düşünebilmeli ve iyi bir gözlemci olmalıdır. Sosyolojiye ilgi duyanlar ise toplumsal olaylara ilgi duymalı ve iyi bir analiz ve sentez yeteneğine sahip olmalıdır.

- Strateji uzmanlığı: Sosyal bilimlerin tüm dallarında iyi bir bilgi sahibi olmak gerektiği gibi, teknolojik, askeri, siyasi, etnik ve dini tüm gelişmeleri yakından izlemek ve bilgilerini sürekli güncelleyen, araştırmaya meraklı, güçlü bir zihinsel yeteneğe sahip olmak gerekmekmektedir.

- İşletme-Finans: İktisat ve ekonomi ile doğrudan ilgili, sosyal bilimlere yatkın, matematiksel düşünme yeteneğine sahip olmalıdırlar.

- Turizm: Seyahatten hoşlanmak, risk almaktan çekinmemek, sabırlı, anlayışlı ve güçlüklerle mücadele edebilmek aranan özellikler arasındadır.

- Bilişim: İyi bilgisayar kullanabilmenin yanısıra iktisat ve işletme bilmelerine ilgi duyan, dikkatli, yaratıcı, analitik düşünme ve sentez yeteneğine sahip kişiler bu alanı seçebilir.

- Reklam: Bu sektörü seçenlerin sosyal ilişkilerinin oldukça güçlü, hayal gücü yüksek, girişken, inandırıcı, kendinden emin, insanları etkileme gücüne sahip olmaları gerekmektedir.

- Elektronik gazetecilik: İnternetin günlük yaşama girmesinin ve günlük gazete ve dergilerin internete servis yapılmasının önümüzdeki yıllarda gazetecilik mesleğini de etkileyeceği bilinmektedir.
Yayın tarihi: 29.05.2001
475
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.