Magazin

Geçmişten bugüne terör

Geçmişten bugüne terör

Bugünlerde gündemimize yeniden oturan terör, ilk kez 1. yüzyılda görülmüş. M.S. 66'da "Sicarii" adıyla bilinen ilk terör hareketi, İsrail'de korku ve şiddete neden olmuş.

İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırılarda korkunç yüzünü bir kere daha sergileyen terörizm yıldırma, korkutma ve tedhiş anlamını taşıyor. Hz. İsa'nın doğumundan 66 yıl sonra ortaya çıktığı tarihi kaynaklarda yer alıyor. Tarihin bilinen ilk terör hareketinin, terörden en fazla zarar gören Ortadoğu'da ortaya çıktığı belirtiliyor.

İlk terör örgütü: Sicarii
"Sicarii" adıyla bilinen ilk terör hareketi, İsrail'in bulunduğu bölgede korkuya ve şiddete neden olmuş. Milattan sonra 66-73 yılları arasında bağnaz din adamlarının kurduğu son derece iyi örgütlenmiş bir dini mezhep olan "Sicarii" terör hareketi, Kudüs'te yoğunlaştırdığı eylemlerinde, çok sayıda insanı acımasızca katletmiş. Düşmanlarını, gündüz ve tercihen tatil günleri, kalabalıkların oluştuğu bölgelerde, "Sica" adı verilen ve elbiselerinin altında gizledikleri küçük kılıçlarla öldüren Sicariiler, tarihin ilk terör mağdurlarının doğmalarına neden olmuş.

İlk siyasi hedefler
Siyasi amaçlı ilk terörizm, İsmaililerin bir kolu olan ve XI. Yüzyıl'da ortaya çıkıp XIII. Yüzyıl'da Moğollar tarafından ortadan kaldırılan "Haşhaşinler" olmuş. İran'da üslenen "Haşhaşinler", yüksek memurları, valileri, halifeleri ve Kudüs'ün Haçlı Kralı Conrad'ı öldürmüş, ayrıca iki kez de Selahaddin Eyyübi'yi öldürme girişiminde bulunmuş. Haşhaş yiyen ve haşhaş müptelası anlamına gelen "Haşhaşinler"in, suikastlerinde hep hançer kullandıkları tarihi belgelerde yer alırken, tarihteki ilk hücre tipi örgütlenmeyi gerçekleştirdiği biliniyor.

Uluslararası terör
Kuruldukları ülkelerin dışında tüm insanlığı tehdit eden onlarca terör örgütü arasında en korkunç ve kanlısı, PKK ve El Kaide olarak dikkati çekiyor. Özellikle Ortadoğu ve Amerika kıtasında ortaya çıkan terör örgütlerinin birçoğu ABD'yi hedef alırken, terörden en fazla etkilenen ülkelerin başında ise Türkiye, İsrail, Japonya ve Kamboçya geliyor.
Yayın tarihi: 04.12.2003
483
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.