Magazin

Gece verilen biberon diş çürütüyor

Gece verilen biberon diş çürütüyor

Fizyolojik temizleme sağlayan dil ve yanak hareketlerinin olmadığı gece uykusundan önce emzirilen bebeklerde, "Biberon Çürüğü" adı verilen diş çürükleri oluşuyor.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Bölüm Başkanı Doç. Dr. Alparslan Gökalp, insan sağlığı açısından son derece önemli olan ağız sağlığına, çok küçük yaştan itibaren gerekli ilginin gösterilmesi gerektiğini kaydetti. Küçük yaşlarda başlayan diş çürüklerinin en önemli nedeninin ağızda kalan şeker kalıntıları olduğunu vurgulayan Gökalp, şeker kalıntılarının mikroorganizmalar tarafından parçalanması sonucu ortayaçıkan asitin ağız sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

Bebeklerin ortalama ilk altı ayından sonra dişlerinin çıkmaya başladığını ve 14 ayın sonunda ağızdaki dişlerin tamamının çıktığını belirten Gökalp, "Bu dönemden sonra dişe gerekli önemin verilmesi gerekir. Bebekler her ne kadar çoğunlukla süt gibi sıvı gıdalarla beslense de ağız içinin sürekli temizlenmesi gerekir" dedi. Dil ve yanak hareketleri ile tükürük bezlerinin bebeklerin ağızda kalan gıda artıklarını fizyolojik olarak temizlediğini ancak gece uykusunda bunun mümkün olmadığını vurgulayan Gökalp, şöyle devam etti: "Gece uykusunda tükürüğün azalmasının yanı sıra dil ve yanak hareketleri olmaz. Bu da, özellikle şeker miktarı yüksek olan anne sütünün artıklar şeklinde ağızda kalmasına neden olur. Parçalanarak asit oluşumuna neden olan bu gıda artıkları, zamanla 'Biberon Çürüğü' adı verilen diş çürümesine yol açar. 'Biberon Çürüğü', uykudan hemen önce emzirilen ve emerken uyumayı alışkanlık haline getiren bebeklerdegörülmektedir."

Emziği şekere batırmayın
Halkın, ağlayan bebeğin reçel, şeker ya da bala batırılmış emzik verilerek susturulması gibi bir alışkanlığının bulunduğuna dikkati çeken Gökalp, "Uykudan önce başvurulan bu yöntemler ana sütü gibi çok yanlış ve tehlikelidir. Yüksek şeker içeren bu gıdalar 'Biberon Çürüğü' denilen diş çürümesine neden olan mikroorganizmalara uygun ortam hazırlar" diye konuştu. Ön dişlerle başlayan "Biberon Çürüğü"nün iki ay gibi kısa zaman içinde tüm dişlere yayıldığını ve ağız yapısının tamamen bozulduğunu vurgulayan Gökalp, bugüne kadar pedodonti bölümüne getirilen çok sayıda 1,5 yaşındaki bebeğe küçük yaşta olmalarına karşın tamamen protez diş taktıklarını bildirdi.

Süt dişi deyip geçmeyin
Bu nedenle özellikle gece uykusundan önce bebeğin emzirilmesi ve şekere batırılmış emzik verilmesinin son derece yanlış olduğunu vurgulayan Gökalp, anne ve babaların buna önem vermesi gerektiğinin altını çizdi. Gece uykusundan önce emzirmenin zorunlu olduğu durumlarda bebeğin ağzının mutlaka temizlenmesini öneren Gökalp, "Çok sayıda aile, 'süt dişleri' deyip gereken önemi göstermiyor. Bebeğin dişleri, ilk doğum günü kutlamasının ardından fırçalanmalı ya da temiz bir bezle temizlenmelidir. Bu uygulama, çocuğun ağız sağlığını koruyacağı gibi vücut içindeki iltihaplı hastalıkların oluşumunu da önleyecektir" dedi.
Yayın tarihi: 14.03.2003
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.