Magazin

'Garip Menandros Eirene'yi seviyor'

'Garip Menandros Eirene'yi seviyor'

Graffiticilerin ataları, İzmir' de ortaya çıktı. İzmir Agorası'nın bodrum katındaki çarşının duvarlarında, M.S. 1. yüzyıldan kalma duvar yazıları bulundu.

İzmir Agorası'nın bodrum katında bulunan çarşının duvarlarında, MS birinci yüzyıldan kalma yazılar ortaya çıkarıldı. Küçük dükkânların yer aldığı çarşıdaki yazı ve grafikler, o dönem yaşayanların aşklarını, sevgilerini, dualarını, beddualarını ve ticari yaşamlarını yansıtıyor. Duvarlarda rastlanan gemi tasvirleri de deniz ticaretinin güçlü olduğunu gösteriyor.

Yazılar bugünden farksız: 'Menandros Eirene'yi seviyor', 'Kahrolsun Diogenes', 'Birbirimizi seviyoruz.'

Arkeoloji Müzesi Müdürü Mehmet Taşlıalan, 2002'de başlanan kazı ve restorasyon çalışmalarında agoranın bodrum katında 150 metre uzunluğundaki duvarın üzerinde yazı ve grafiklerin bulunduğunu, yıl sonuna kadar restorasyonun tamamlanacağını söyledi.

Şifreli sevgili isimleri
Duvar yazılarının tercümesini yapan Fransız Anadolu Araştırma Enstitüsü Görevlisi Prof. Dr. Thomas Drew-Bear, agoranın bodrum katındaki çarşıdan fakir Romalıların alışveriş yaptığını, üst kısmın ise zengin Romalılalara hitap ettiğini söyledi. Duvardaki her harfin bir rakamı sembolize ettiğini belirten Prof. Drew-Bear, bazı gençlerin sevgililerinin ismini şifreli yazdığını saptamış.

Eşcinselin itirafı
Fakir Romalılaların yazılarında 'Menandros Eirene'yi seviyor', 'Kahrolsun Diogenes', 'Birbirimizi seviyoruz' gibi aşka dair ifadeler yer aldığını dile getiren Drew-Bear, duvarın bir yerinde bir eşcinselin de yazı yazdığını tespit ettiklerini söyledi. Drew-Bear, "Bu kişi, duvara biriyle beraber olduğunu yazmış. Bu yazı o dönemde de eşcinsellerin olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 15.07.2004
329
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.