Magazin

G-string ve türban tartışması

G-string ve türban tartışması

Fransa'da Müslüman kızların türbanla, Yahudi çocukların kipa, Katolik öğrencilerin haçlı kolyelerle okula gitmesinin yarattığı tartışmaya g-string de eklendi. G-string'le okula giden çocuk yaştaki kızlar, erkek öğrencileri tahrik etmekle suçlanıyor.

Fransa'da son günlerde kız öğrencilerin düşük belli pantolonların içine giymeye başladığı G-string tartışma konusu oldu. Bazı Müslüman kız öğrencilerin okula türbanlı gitmek istemesi, Yahudi çocukların başlarına taktığı kipa, Katoliklerin süs diye taktığı haç gibi dini simgeler Fransız okullarında hem öğretmenlerin hem de Milli Eğitim Bakanlığı'nın başını ağrıtmaya başladı.

G-string diye anılan külot tartışması, Fransa'nın Haut-Rhin bölgesindeki Ribeauville lisesinde 10 genç kız öğrencinin sınıfa göbeklerini ve iç çamaşırlarını gösteren düşük kemerli pantolonlarla gelmeleri sonucunda çıktı. Kızlar, "erkekleri tahrik ettikleri" gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı.

ARZU UYANDIRIYORMUŞ
Okullardan sorumlu Bakan Xavier Darcos, "Okullar gece kulübü değildir, bir genç kız arzulanacak yaşa geldiğinde kimseyi tahrik etmemesini istemek normaldir, nostaljik üniformaya dönüş değil ama öğrencinin yaşına yakışır bir kılık kıyafet olmalıdır" dedi.

Kolej ve okullarda nasıl giyinileceği tartışmaları ulusal meclise kadar uzarken bazı erkek öğrencilerin şiddeti anımsatan Ranger pantolonlarını giymelerinin de yanlış olduğu ve sınıf ruhuna uymadığı vurgulanıyor.

Bakan Darcos öğrencilerin mavi beyaz formayla değil ama hiç olmazsa Kanada, Finlandiya ve bazı deniz aşırı adalarda olduğu gibi derli toplu bir kıyafetle okula gelmeleri gerektiğinin üzerinde durulduğunu açıkladı. Darcos, bu konuda okullara gönderilecek genelgelerle kılık kıyafet düzenlemesi yapılabileceğini, yeni yasa çıkarılmasının düşünülmediğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Luc Ferry de yaptığı açıklamada ''Nostaljik üniformaya dönüş olmayacak ama okullar çeşitli pahalı markaların giyildiği alanlara da dönüşmemeli, bu zaten velilere pahalıya mal olduğu gibi burslu öğrencilerin giyemeyecekleri kıyafetlerdir' şeklinde konuştu.

Türbanla okula gitmeleri yasaklandı
Cezayirli Müslüman bir anne ile kendini ateist olarak tanımlayan Yahudi avukat bir babanın kızları olan Alma (16) ve Lila Levy'nin (18) türbanla okula gitmesi yasaklandı. Paris yakınlarındaki Aubervilliers semtindeki bir lisede okuyan iki kız kardeşin türbanlarıyla okulda dini sembollere yer verilemeyeceği yolundaki uygulamayı ihlal ettiğine karar verildi. Avukat baba Laurent Levy ise İslam fobisinin Fransız toplumumu kemirdiğini öne sürerek kızlarının mücadelelerine destek verdi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 15.10.2003
743
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.