Magazin

Futbolun kökeni Çin'e dayanıyor

Futbolun kökeni Çin'e dayanıyor

FIFA Başkanı Sepp Blatter, 'futbolun kökeni' üzerine yapılan tartışmalara noktayı koydu.

Pekin'deki bir futbol fuarında konuşan FIFA'nın (Dünya Futbol Federasyonları Birliği) Başkanı Sepp Blatter, "FIFA, Çin Futbol Federasyonu ile futbolun Shandong bölgesindeki Zibo'da doğduğu konusunda aynı fikirde" dedi. Spor tarihçileri ve arkeologların da katıldığı fuarda futbolun, ilk kez antik Qi Krallığı'nın bir parçası olan Zibo'da 2 bin 300 yıl önce oynandığı görüşü defalarca dile getirildi.

Kaynağı, 'cuju'
Birçok ülke, futbolun kendi topraklarında bulunduğunu öne sürse de tarihçiler, futbolun gerçek kaynağının antik Çin'de oynanan 'cuju' isimli bir oyun olduğunu söylüyor. 'Cuju'da da futbolda olduğu gibi sayı kazanmak için bir tür topun peşinde koşturuluyor. 'Cuju' kelimesini oluşturan hecelerden 'cu' tekmelemek anlamına gelirken 'ju' da oyunun oynandığı tüylü topa verilen isim.

'Cuju' Çin'de savaş dönemlerinde popülerlik kazanarak, askerler sayesinde yaygınlaştı. Çağdaş futbolun başlangıcıysa İngiltere'de dünyanın ilk futbol federasyonunun kurulduğu 1863 yılı olarak kabul ediliyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 18.07.2004
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.