Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Futbolda "mikroçip"li top devrimi

Futbolda "mikroçip"li top devrimi

Futbolda gol çizgisi konusunda ortaya çıkan tartışmalara yeni bir çözüm geliyor.

Geçen hafta, İngiltere Premier Ligi'nde, Manchester United'ın kale çizgisini geçen topuna hakemin gol kararı vermemesi üzerine başlayan tartışmalara, UEFA Hakem Komitesi Başkanı Volker Roth'dan yeni bir çözüm önerisi geldi.

Kameralara karşı
Tartışmalar üzerine ortaya atılan, kale çizgisine kamera yerleştirilip gerekli olduğu durumlarda bu görüntülerin izlenmesi fikrine karşı olduğunu belirten Roth, Almanya Futbol Birliği'nin resmi İnternet sitesine yaptığı açıklamada, "Video görüntüsü fikrinden hoşlanmadım. Futbol, parçalara ayrılmaması ve yarıda kesilmemesi gereken hızlı ve seri bir spor dalı" dedi.

Mikroçipli top
Buna karşın içine mikroçip sensör yerleştirilecek yeni bir futbol topu fikrine sıcak baktığını anlatan Roth, "Bu mikroçip sensörler sayesinde hakemlerin kol saatlerine bir sinyal gönderebiliriz" diye konuştu.

Görücüye çıkacak
Gelecek ay, Cardiff'de yapılacak ve üst düzey yöneticilerin de katılacağı Uluslararası Futbol Komitesi toplantısında bu yeni topun sunulacağı ve tartışılacağı bildirildi.
Yayın tarihi: 10.01.2005
338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.