Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Futbol topunun büyüsü

Futbol topunun büyüsü

Avrupa'dan Güney Amerika'ya, oradan Afrika'ya ve Asya'ya milyonlarca insanı peşinden sürükleyen bir tutku futbol.

Hangi kültürden gelirse gelsin bir çok insanın anlaştığı ortak dil. Tüm dünya, 31 Mayıs'tan itibaren Kore ve Japonya'da yapılacak olan Dünya Futbol Şampiyonası'na kilitlenecek. Futbolun büyüsü bu soluk soluğa karşılaşmalardan önce, 24 Mayıs'tan itibaren İstiklal Caddesi'ni saracak.

Türkiye, kendi futbol serüvenini, 1900'lerin başında yaşamaya başladı. Mahalli ve amatör düzeyde başlayan ilgi, kısa sürede uluslararası ve profesyonel zemine kaydı.

Ağır düşkırıklıkları, derin başarı düşleriyle dengelendi. Bir kupa kaldırıldığında milyonlarca kişi sokaklara döküldü. Bir o kadar insan, radyosunun başına, ekranın karşısına mıhlandı. Gün geldi, efsaneler yaratıldı. Bir futbol topunun peşinde isyan ve coşku doruklara çıktı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi, 24 Mayıs'ta "Top Bir Dünyadır" sloganıyla başlayacak olan bir dizi sergi ve yan etkinlikle İstiklal Caddesi ve çevresini; tarihiyle, bugünüyle ve geleceğiyle dev bir futbol sahasına dönüştürecek.

Etkinlikler kapsamında caddenin iki yanına 46 Türk, 46 yabancı futbolcunun biyografilerini içeren panolar yerleştirilecek. Pele'den, Cruyyf'a, Maradona'dan, Metin Oktay'a kadar yerli- yabancı bir çok futbol efsanesinin panoları 13 Temmuz'a kadar caddeyi şenlendirecek.

Galatasaray Meydanı, dünya futbol tarihinin unutulmaz olaylarını yansıtan fotoğraflardan oluşan bir sergiye evsahipliği yapacak. Sermet Çifter Kütüphanesi'nde de "Basın Tarihinde Futbol" sergisi bu spor dalının tutkunlarını bekleyecek.

Bu etkinlik kapsamındaki ilginç sergilerden biri de Vedat Nedim Tör Müzesi'nde yeralacak. 1890'lardan 2000'lere Türkiye futbol tarihini gözler önüne seren sergide neler yok ki...

Şampiyonluk kupaları, tarihi anları belirleyen hakem düdükleri,. kramponlar, formalar, kulüp kuruluş tüzükleri, futbol pulları, pankartlar, kaşkollar, maskotlar stadyum maketleri, kale ağları...

Etkinlik boyunca İngiliz yönetmenlerin futbolla ilgili filmlerinin yeraldığı Kale Direklerini Sarsmak başlıklı gösterimler de, hem futbol hem sinema tutkunlarını bekleyecek.

Top Bir Dünyadır etkinlikleri kapsamında salı günleri ile deneyimli futbolcu, hakem ve gazeteci- yazarların katılacağı panel ve söyleşiler düzenlenecek.
511
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.