Magazin

Futbol hurafeleri

Futbol hurafeleri

Evet top yuvarlaktır ve normal olarak bir maç 90 dakika sürer. Ama futbolla ilgili bildiğiniz pek çok şey aslında yanlış.

Evet top yuvarlaktır ve normal olarak bir maç 90 dakika sürer. Bu bilgileriniz doğru ve hálá geçerli. Ama futbolla ilgili bildiğiniz pek çok şey aslında yanlış. Champions Dergisi futbol bilgelerinin(!) çok sık kullandıkları bazı kalıpları yayınladı. İşte size şehir efsanelerine dönen ama aslında doğru olmayan futbol mitlerinden bir demet.

Uzun taç atışları tehlikelidir
2004 Avrupa Kupası'nda uzun taçlar sayesinde kaç gol atıldı biliyor musunuz? Hiç. Peki UEFA Kupası'nda. Üç. Yani bundan sonra spiker bilmem kim tehlikeli bir uzun taç atışı yaptı dediğinde, hiç boşuna nefesinizi tutmayın. Bir şey olmuyor.

Alman futbolcular çok disiplinlidir
Her zaman değil. 1934 Dünya Kupası'nda Bayern Münih'ten milli takıma seçilen Sigmund Haringer kalabalık bir yerde portakal yediği için evine geri gönderilmişti. 1986'da Uli Stein antrenörü Franz Beckenbauer'e 'palyaço' deme gafletine düşmüş ve valizlerini toplamaya başlamıştı. Amerika 94 kupasında Steffan Effenberg, Alman taraftarlara hareket çekmişti.

Topu yumrukla uzaklaştıran kaleciye güven olmaz
Kaleci Sepp Maier açıklıyor: 'Bazen topu yakalayamazsın ve yumruk atarsın. Hem bazı durumlarda böyle yapmak daha emniyetlidir. Örneğin yağmurlu bir havada top geliyor ve onu tehlikeli bölgeden uzaklaştırmanız gerekiyor. Yakalamaya çalışırken elinizden kayma riskini almaz onu yumruklarsınız. Topu yumrukla karşılamanın iki yolu var. İki elle ya da tek elle. Bana tek elle yumruk atmak daha mantıklı geliyor. Çünkü iki yumruğunuzu denk getirip topa vurabiliyorsanız, topu yakalayabilecek durumdasınız demektir.'

Sol tarafta oynayan orta oyuncular solak olmalıdır
İngilizleri komplo teorileri üretmeye iten iki tane sol vardır. Bir tanesi politikadaki sol, diğeri de futboldaki. Genel geçer bir inanışa göre sağ ayağı güçlü olan bir futbolcu sol tarafta oynadığı zaman topa karşı yeterince duyarlı olamıyor ve solak bir futbolcunun göstereceği performansı gösteremiyor. Bunu bir de Almanya'nın Avrupa 2004'teki başarı hikayelerinden biri olan Philipp Lahm'a anlatın isterseniz. Lahm sağ ayağıyla top oynayan bir futbolcu olarak Portekiz-Almanya maçında sol ortada oynamış ve mükemmel bir oyun çıkarmıştı.

Forvetin kapı gibi olanı makbuldur
İngiliz kaleci Peter Bonetti'ye sorun, size hiç de böyle olmadığını anlatsın: 1970 Dünya Kupası çeyrek finalinde ardı ardına üç gol yemiş, futbolseverleri şaşkına çevirmişti. Almanya'nın forvetleri Gerd Müller ve Uwe Seeler'ın boyu sadece 160 cm civarındaydı. Maç öncesinde Almanya'da büyük tartışmalar olmuş, önde kısa boylu iki oyuncuyu birden kullanmanın vahim bir hata olduğu söylenmişti. Dünya Kupası'nı Arjantin 1978'de Mario Kempes'in, Brezilya 1994'te Romario ve Bebeto'nun golleriyle kazanmıştı. İkisi de servi boylu değildi.

Futbolda kolay maç yoktur
Vardır. Maç sonrası röportajlarda antrenörler geleneksel olarak bunu söyler ama bu doğru değildir. Örneğin Dünya Kupası'nda karşınıza Samoa takımı çıktı. 2001 yılında Avustralya bu takımı 31-0 yendi. Buna ne dersiniz? Ha bir de İspanya, Fransa'yı rutin olarak yeniyor. Bazen 8-1'lik skorlarla. Bir de San Marino ve Andora var. San Marino 34 maçtır, Andora 18 maçtır zafer yüzü görmüyor.

Saldırı en iyi savunmadır
Hep saldırır ve topu elinizde tutarsanız tabii ki karşı takımın gol atması beklenemez. Ama Porto, Yunanistan, Valencia gibi takımlara baktığınızda çoğunlukla tek golle işi bitirdiklerini görürsünüz. 2002'de Valencia ligi 51 golle tamamladığında kendi kalesinde 27 gol gördü. 2004'te daha saldırgan oynadılar, gol sayısı 71'e çıktı. Kalelerindeki gol sayısı yine 27'diydi. Kupaya giden yolda Yunanistan ve Porto'nun son üç maçta kalesine top uğramamış olması rastlantı değildi.

İtalyan futbolu katenaçyonun hakimiyetindedir
Katenaçyonun, Milan efsanesinin tüm Avrupa'yı kasıp kavurduğu yıllarda teknik direktörü Arrigo Saachi tarafından yaratılan adam-adama markaj ilkesine dayalı bir yöntem olduğunu düşünenler yanılıyor. Katenaçyo, 4-4-2 sistemiyle yapılan savunmadır. Ama İtalyan futbolu bu sistemin dışına çıkmaz diye bir şey yoktur. Örneğin Milan geçen sezon UEFA kupasında 4-3-2-1 oynamıştır.
(Hürriyet Pazar)
Yayın tarihi: 19.12.2004
536
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.