Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Futbol efsaneleri yerlebir...

Futbol efsaneleri yerlebir...

''En çok taraftar bizim'' gerçeğinden, ''Arabacı takımı Beşiktaş'' gerçeğine kadar bildik tüm futbol efsaneleri çöktü. İşte taraftar anketinin ortaya çıkardığı çarpıcı gerçekler...

Hürriyet Gazetesi spor sayfalarında hafta içinde yayınlanan ''taraftar anketi'' çok ses getirdi.

Başta eski başkan Ali Şen'in ve bütün F.Bahçeliler'in ''En çok taraftar bizde'' (kimi iddialara göre, 20-25 milyon) tezi çöktü.

Herkes anketin ortaya çıkardığı ''En büyük taraftar kitlesi Cimbom'un'' gerçeğini tartıştı, ama bu ankette gözden kaçan bazı ''ilginç detaylar'' da vardı. Bu detaylar da, futbol camiasının birçok başka ''efsanesini'' yıkıyor.

İşte taraftarın diline doladığı iddialar ... ve ankette ortaya çıkanlar.

En genç taraftar G.Saray'da

YANLIŞ!

Her üç taraftarın da ortalama yaşı 30 civarında. Beşiktaşlılar (ortalama 29.9) diğerlerinden biraz daha genç. G.Saray taraftarının yüzde 35.9'u 25 yaşın altında. Bu oran F.Bahçe'de yüzde 36, Beşiktaş'ta ise ... yüzde 46.8 Beşiktaş taraftarı içinde gençlerin oranı çok yüksek.

(Not : Konsensus Araştırma şirketinin bu anketi 15 yaş ve üstü ve erkeklerle yapıldı. 15 yaşın altındakilerin arasında GS taraftarının oranı daha yüksek olabilir.

En yüksek eğitimli taraftar G.Saray'da

YANLIŞ!

Son yıllarda Türkiye'de ve Avrupa'da aldığı sonuçlarla taraftar sayısı artınca, Galatasaray'ın taraftar profili de Türkiye'nin ''genel eğitim durumunu'' yansıtır hale geldi; yani ortalama eğitim seviyesi düştü.

GS taraftarının ortalama eğitim seviyesini 100 kabul edersek, bu oran FB taraftarında 106,7 ve Beşiktaşlılar'da ise 115.6. Yani, eğitim seviyesi en yüksek taraftar Beşiktaşlılar.

(Not : Taraftarların eğitim seviyesi yükseldikçe, Fenerbahçelik oranı da artıyor. Yani, taraftar ne kadar yüksek eğitimliyse, içindeki Fenerbahçeli oranı o kadar yükseliyor. Bu da anketin ilginç bir bulgusu.

Ayrıca, G.Saray son yıllarda çok taraftar kazandığı için, G.Saray taraftarı içinde halen ortaokulda, lisede okuyan genç sayısının çok olması da muhtemeldir.)

Takım/Okumamış/ İlk/Orta/Lise/Üniversite

GS %22.2 %32.8 %38.8 %29.4 %28.1

FB %12.0 %22.3 %24.0 %24.8 %25.6

BJK %6.6 %8.4 %12.3 %15.1 %12.1

Anadolu %4.3 %8.9 %12.0 %11.1 %6.1


(Tabloyu yukarıdan aşağıya doğru okunuyuz : Okuryazar olmayan 100 kişinin 22.2'si GS'li, 12'si FB'li, 6,6'sı BJK'li... vs.)

Kadınlar G.Saraylı'dır

DOĞRU!

Evet, kadınların hala en çok GS'a ilgi gösterdiği doğru. GS'da kadın taraftar oranı (yüzde 50.6), erkeklerden çok. Halbuki FB'de (yüzde 49.8) ve BJK'de (yüzde 47.2) kadınlar azınlıkta. Yani, en ''erkek'' takım, Beşiktaş!

En fanatik Fenerliler...

YANLIŞ!

Yani, taraftarlar kendilerini farklı şekilde tarif ediyorlar. Fanatiğim ve ''bileğimi kessen, kanım ... akar'' diyenlerin oranı şöyle :

G.Saray'da yüzde 28.6

F.Bahçe'de yüzde 26.8

Beşiktaş'ta yüzde 26.6

Yani bu tabloya göre en fanatik taraftar... Galatasaraylılar.

Ama bir de ''fanatik değilim'' diyenleri dikkate alarak baktığınızda, bu tablo da değişiyor. Beşiktaş seyircisi öne çıkıyor. Futbol taraftarlarının ''fanatiklik ortalamasını'' 100 kabul edersek :

FB 95.6

GS 102.3

BJK 104.8

(Not : ''Maça ne sıklıkla gidersiniz?'' sorusu da bu bulguyu doğruluyor zaten. En az ayda bir kere maça giderim diyenlerin oranı, F.Bahçe''de yüzde 8,3 G.Saray'da da 10.4 iken Beşiktaş'ta yüzde 13.3)

Güneydoğu'nun kralı Cimbom

Hem DOĞRU, hem YANLIŞ!

Doğru, çünkü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde her 100 kişiden 31.5'i G.Saray'ı tuttuğunu söylüyor. Ama bu oran (yüzde 31,5) ancak G.Saray'ın Türkiye ortalaması kadar.

Aslında, en hızlı G.Saraylılar, Doğu Anadolulular. Bu bölgede G.Saray'ın taraftar oranı yüzde 38.1 (Demek ki futbolla ilgilenmeyenleri düşerseniz, Doğu'da her 100 kişiden yaklaşık... 48'i G.Saray taraftarı.)

Başka bir ilginç bulgu da şu : G.Saray taraftarlarının oranı Doğu'da, Akdeniz'de ve Ege'de, Marmara bölgesindekinden yüksek. Yani G.Saray, Anadolu'nun birçok bölgesinde ...

İstanbul'dan daha çok taraftara sahip. (Marmara Bölgesinde F.Bahçe'nin desteği, Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Bölgede yaşayanların yüzde 28.1'i F.Bahçe taraftarı.)

(NOT: Yerel takımlarına en sadık bölgeler, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu. Karadenizliler'in yüzde 35.5'i ''bir Anadolu takımını'' tuttuğunu söylüyor.

Güneydoğulular'ın da yüzde 15.8'i... Sadece Karadeniz bölgesinde, yerel takımların taraftarı üç büyüklerin toplamı kadar. Tabii, anketin yapıldığı 14 kent arasında Diyarbakır, Mardin, Trabzon ve Samsun'un olduğunu da unutmamak gerek.)

İŞTE ANKETİN ÖZETİ

En çok taraftar Fener'in

YANLIŞ!

Anket sonuçlarına göre: Türkiye'de (15 yaş üstü nüfus içinde) en çok taraftar GS'da : 14 milyon. Bu rakam FB'de 10 milyon, Beşiktaş'ta yaklaşık 5 milyon.

GENÇLER GALATASARAYLIDIR

YANLIŞ!

Üç takımın da ortalaması 30. Hatta Beşiktaşlılar biraz daha genç. Kadınların tercihi GS. Doğru. GS'da kadınlar çoğunlukta. En ''erkek takım'' da BJK.

En eğitimli GS/Arabacı BJK

YANLIŞ!

Fenerliler'in de Beşiktaşlılar'ın da ortalama eğitim seviyesi GS'den yüksek. Daha doğrusu 'Arabacı' denilen Beşiktaşlılar en eğitimli taraftar kitlesi.

EN FANATİK FENERLİLER

YANLIŞ!

Kendine ''En fanatik benim'' diyenler GS'lılar. Ama gerçekte en fanatik taraftar Beşiktaşlılar.

En 'bölgeci' taraftar G.Doğu'da

YANLIŞ!

''Kendi takımına en çok sahip çıkanlar'' Karadenizliler. Karadeniz'de yerel takımların taraftar sayısı üç büyüklerinki kadar.

Anketi kim yaptı?

Bu anket Avrupa Birliği'nin 13 aday ülkede yürüttüğü Eurobarometer projesinin Türkiye ayağını da üstlenen Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından 10 Mart-20 Nisan tarihleri arasında yapıldı.

Çalışma, Türkiye 15 yaş ve üstü nüfusunu temsil eden 2000 kişilik bir örnek kitleyle, 14 ilde gerçekleştirildi.
623
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.