Magazin

"Fujian"ı hafife almışlar

"Fujian"ı hafife almışlar

Grip aşısı korur mu, korumaz mı? ABD'li uzmanlara göre bu yıl aşının koruma düzeyi düşük. Fujian'ı hesaba katmayıp geçen yılın aşısını kullanan komite kötü seçim yapmış.

Grip sezonuna kötü bir başlangıç yapan ABD'de asıl problem aşı. Bir yandan bu yıl da geçen yıl üretilen ve etkinliği açısından 'kötü seçim' diye nitelenen aşının uygulanması, diğer yandan stokların bitmesi kriz yarattı. Geçen kışın sonlarında, aşı komitesi toplanarak seçenekleri değerlendirdi. Ya, bu yıl yeni bir virüs türünün ortaya çıkması ihtimaline rağmen geçen yılın aşısı kullanılacak ya da yeni bir aşı yapılacak ancak komplikasyonlar, gecikme, stok yetersizliği göze alınacaktı. Sonunda komite eski aşıda karar kıldı.

Ancak bu yıl yeni bir virüs türü, hem de çok hızlı biçimde ortaya çıktı. Yaklaşık 83 milyon doz aşı üretilmişti ancak aşıların ne kadar koruma sağladığı bilinmiyor. Bazı uzmanlar bu aşının yarı yarıya koruyucu olduğundan bile emin değil.

Grip virüsü değiştiği için doğru aşı karışımını tutturmak, bilim ve şansın el ele vermesini gerektiriyor. Aşı üreticisi Aventis firmasından Dr. Michael Decker, "Hangi grip virüsü türüyle karşı karşıya olduğunuzu anladığınız zaman bir şey yapmak için artık geç oluyor" diyor.

Teoride grip aşısının birden çok virüse karşı koruma sağlaması gerekiyor. Ancak üretim aşaması yavaşladığı için aşı üç virüs tipiyle sınırlanıyor. Bu virüslerin herhangi biri insanı çok hasta edebilir nitelikte ancak zatürree ya da ölümle sonuçlanması muhtemel virüs tipi H3N2 olarak adlandırılıyor. Son beş yıldır kullanılan aşı 'Panama'ya karşı etkiliydi. Ancak uzmanlar bu virüsün artık mutasyona uğradığını söylüyor.

Fujian adlı yeni türün ise mevcut aşıyla durdurulacağı şüpheli. ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) Roland Levandowski, yeni grip virüslerinin çok hızlı yayıldığı konusunda uyarıyor. FDA verilerine göre şu an dünyadaki grip virüslerinin yüzde 10-20'si Fujian. ABD'de hızla yayılan vakaların ise yüzde 75'i Fujian kaynaklı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.12.2003
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.