Magazin

Fujian gribi geliyor

Fujian gribi geliyor

Fujian gribi, Asya ve ABD'den sonra Avrupa yolunda. Özellikle çocuklarda ağır geçen hastalık nedeniyle ABD'de kısa sürede tüm aşı stokları tükendi.

Asya kıtasında ve ABD'de çok sayıda kişinin ölümüne neden olan fujian adlı grip virüsü, Avrupa'yı da tehdit etmeye başladı. Uzmanların 2002'deki gibi büyük bir salgından endişe ettiğini yazan Alman Bild gazetesi, geçen yıl ülkede gripten 16 bin kişinin öldüğünü vurguladı.

'İnfluenza A' tipi bir virüs olan 'fujian', geçen yıl görülen virüsten biraz daha farklı. Belirtileriyse öğle saatlerinde aşırı yorgunluk, baş ve kas ağrıları, hızla yükselen ateş. Henüz fujian'a karşı yeni bir aşı geliştirilmiş değil, ancak geçen yıl üretilen aşıların hastalığın şiddetini düşürdüğü belirtiliyor. ABD'de ise özellikle çocukları çok şiddetli bir biçimde etkileyen gribe karşı tam bir aşı çılgınlığı yaşanıyor.

83.4 milyon doz aşı
Grip aşısı üreten üç büyük Amerikan şirketi Aventis Pasteur, Chiron ve Evans, ürettikleri 83 milyon 400 bin doz aşının tamamını dağıttıklarını açıkladı. Grip aşısı üretimi için dört aylık zaman gerektirdiğinden firmaların bu yıl aşı üretmeleri söz konusu değil.

ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) de 13 eyalette çocuk ölümlerine yol açtığı belirlenen virüsü yakın takibe aldı. Doktorlar hastanelere getirilen bazı çocukları doğrudan solunum cihazına bağladıklarını belirtiyor. Ağır grip çocuklarda zatürree, böbrek ve karaciğer harabiyeti ve beyin hasarına yol açabiliyor. ABD'de her yıl 36 bin, tüm dünyada ise 500 bin kişi grip nedeniyle hayatını yitiriyor.

Kolay yayılıyor
Grip en kolay yayılan hastalıklardan, yayılmasının en büyük nedeni de bazı alışkanlıklar örneğin akan burnu elle silmek. Grip virüsü plastik ya da metal yüzeylerde günlerce canlı kalıyor. Burnunu elledikten sonra telefon tuşuna ya da asansör düğmesine basan, öksürür aksırırken ağzını kapamayan hastalar virüsün kolayca yayılmasını sağlıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.12.2003
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.