Magazin

Freud'un hayattaki son hastası konuştu

Freud'un hayattaki son hastası konuştu

Psikanalizin kurucusu olan Avusturyalı doktor ve psikolog Sigmund Freud'ün hayatta olan son hastası, hayatını Freud'e borçlu olduğunu söyledi.

88 yaşındaki Margarethe Walter adlı heykeltıraş kadın, Alman Die Zeit gazetesine yaptığı açıklamada, "Sigmund Freud gerçek anlamda beni dinleyen tek kişiydi. Freud, hayatımın anahtarı. Bende kimsenin açmak istemediği bir kapı açtı" dedi.

Freud'ün 150. doğum gününün yaklaşması nedeniyle ilk kez açıklamada bulunan Walter, "Bana verdiği şeyin tadını çıkardım ve ruhumdaki bu tat 70 senedir hiç tükenmedi. O, hayatımı kurtardı" diye konuştu.

18 yaşındaymış
Psikolojik sorunları nedeniyle 1936'da 18 yaşındayken Freud'e gönderildiğini söyleyen Walter, çok otoriter bir babası olduğunu belirterek, "Yalnızdım ve sevilmiyordum, kilit altındaydım..." dedi.

Freud ile ilk karşılaştığında, onu çok yaşlı, beyaz sakallı, gri bir giysi giyen, biraz kambur, ancak çok güçlü biri olarak gördüğünü söyleyen Walter, "Gözlerimin içine baktı...benimle gelen babamdan odayı terk etmesini istedi ve beni babamdan kopmaya teşvik etti" diye konuştu.

Walter ayrıca, Freud'ün kendisine, "Yetişkin olmak için duyguları, karşı çıkmayı beslemek, kendine neden sorusunu sormak ve sessiz kalarak her şeyi kabul etmemek gerektiğini" söylediğini aktardı.
Yayın tarihi: 27.04.2006
554
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.