Magazin

Fransızlar zayıf, ABD'liler şişman

Fransızlar zayıf, ABD'liler şişman

Yeme-içme ve yaşama sanatının üstadı Fransızların aynı zamanda hem sağlıklı hem zayıf kalabilmelerinin sırrı çözüldü. Sağlıklı ve sportif yaşam fanatiği olan ama oburluktan bir türlü kurtulamayan ABD'ye kıyasla, Fransızların az ve öz beslendikleri anlaşıldı.

İngiliz The Guardian Gazetesi'nin dünkü haberine göre, Amerikalı ve Avrupalı bilim adamları 10 yıllık çalışma sonunda "Fransız paradoksu"nu çözdü. Enfes "croissant"larla güne başlayan, şarabın eksik olmadığı mükellef sofralardan incecik kalkmayı başaran Paris ile elektrikler kesildiğinde hamburgerle kahvaltı edemediğine kahrolan, saatlerce yiyebilen, aşırı şişmanların hızla arttığı ABD'nin Philadelphia kentindeki pizzacılar, Çin lokantaları, Hard Rock kafeler kıyaslandı.

Sonuç şöyleydi: Fransızlar herşeyden daha az tüketiyor çünkü daha küçük porsiyonlarda servis yapılıyor. Fransızların sadece yüzde 7'si obez, Amerikalıların ise yüzde 22'si. Kalp ve damar hastalıkları ABD'de bir numaralı ölüm nedeni, ama Fransa'da değil. Gitane tiryakisi, dünyaca ünlü peynirleri, tereyağlı kahvaltıyı yeğleyen, sosis, kaz ciğeri, ördek, şaraplı mönüleri, kahve-konyaklı demlenmeleri, şahane pastalarıyla şişmanlamayan Fransızlar, ilk zamanlarda araştırmacıların kafalarını karıştırdı. İşin sırrının kırmızı şarap olduğu fikri ortaya atıldı. Bir başkası alkol, zeytinyağı ve salatanın akıllı, kalbi gözeten bir diyet olduğunu savundu. Fransızları keşfedebilmek için lokanta rehberleri, süpermarketlerden alışveriş listesi, meşrubatlar kıyaslandı. En az 11 lokantada porsiyonların ağırlığı karşılaştırıldı.

Porsiyonlar belirleyiciydi. Paris'teki tüm yeme-içme mekánlarında porsiyon yaklaşık 277 gr, Philadelphia'da ise yüzde 25 daha fazla yani 346 gramdı. Sadece Hard Rock kafenin her iki kentteki porsiyonları arasında fark yoktu. Philadelphia'daki Çin lokantalarının, Paris'tekilere kıyasla yüzde 72 daha büyük porsiyonları vardı. Süpermarketteki bir meşrubat yüzde 52, sosis yüzde 63, yoğurt yüzde 82 daha fazlaydı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 26.08.2003
504
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.