Magazin

Fransız yıldızın dayak boykotu

Fransız yıldızın dayak boykotu

Emmanuelle Beart, 6 Mart'ta yapılan Dünya Kadınlar Günü yürüyüşünde kadınlara uygulanan şiddet yüzünden Türkiye'ye gelmekten vazgeçti.

24'üncü Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin açılış konuğu olarak İstanbul'a davet edilen Fransız sinemasının ünlü yıldızı Emmanuelle Beart, İstanbul'a gelmekten son anda vazgeçti. Bu haftaya kadar İstanbul Film Festivali için İstanbul'a gelmesi kesin olan Emmanuelle Beart, 6 Mart Pazar günü kadınlar günü nedeniyle İstanbul'da yapılan yürüyüşlerde polis tarafından kadınlara uygulanan şiddeti televizyonda izlemesinin ardından, İstanbul Film Festivali yönetimini arayarak 'kadınlara şiddet uygulayan bir ülkenin festivaline konuk olmak istemediğini' belirtti. Emmanuelle Beart, 24. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin 1 Nisan Cuma akşamı yapılacak olan Açılış Galası'na katılarak 'Sinema Onur Ödülü' alacaktı.

Emmanuelle Beart ayrıca, İstanbul Film Festivali programında 2 Nisan Cumartesi akşamı 19.00'da Emek Sineması'nda gösterilecek olan, yönetmenliğini Michel Deville'in yaptığı son filmi 'Terk Etme Sanatı'nın (The Art of Breaking Up) gösteriminden önce İstanbullu sinemaseverlerin karşısına çıkacaktı.

Mükemmeliyetçi bir yıldız
1965 yılında Saint Tropez'de doğan Emmanuelle Beart'ın babası şarkıcı ve şair Guy Beart'tı. Ailesi İngilizce öğrenmesi için onu 3 yıl Kanada'ya gönderdi. Fransa'ya döndüğünde drama dersleri almaya başladı ve televizyon dizilerinde rol aldı. Kocası Daniel Auteuil ile 1985 yılında bir film setinde tanıştı. Kendisini üne kavuşturan film ise tarlalarda çıplak olarak dans eden bir sarışını oynadığı 'Manon des Sources' oldu. Emmanuelle Beart 'duygusal' ve 'mükemmeliyetçi' bir yıldız olmasıyla biliniyor. Güzel yıldızın büyük ilgi çeken filmleri arasında 8 Kadın, Marie ve Julien'nin Hikayesi, Ayazda Bir Yürek var, Yoldan Çıkanlar gibi filmler var.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.03.2005
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.