Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fransa'da sıcak katliamı: 3 bin ölü

Fransa'da sıcak katliamı: 3 bin ölü

Fransız Sağlık Bakanlığı, aşırı sıcaklar nedeniyle ülke genelinde 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölenlerin büyük çoğunluğunu hasta ve yaşlılar oluşturuyor.

Fransız Sağlık Bakanlığı, aşırı sıcaklarla bağlantılı olarak 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini, ölenlerin çoğunun hasta ve yaşlılar olduğunu açıkladı. Fransa Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık İşleri İdaresi'nden yapılan açıklamada, 25 Temmuz'dan beri ülkeyi etkileyen aşırı sıcak hava dalgasının doğrudan ya da dolaylı olarak neden olduğu ölümlerin 3 bin civarında olabileceği açıklandı. Açıklamada, 25 Temmuz-12 Ağustos arasında Paris bölgesindeki 23 hastaneden ve Genel Cenaze İşleri Servisi'nden elde edilen bilgiler üzerinde yapılan çalışmayla bu rakamın tahmin edildi.

ÖLENLERİN ÇOĞU HASTA VE YAŞLILAR
Sağlık İşleri İdaresi Başkanı Lucien Abenhaim'in açıklamasında, ölenlerin çoğunun, sağlık durumu kritik olan kişiler ya da yaşlılar olduğu ifade edildi. Bu açıklamadan önce Fransa Sağlık Bakanı Jean-Francois Mattei de, Fransa'da aşırı sıcakların, hastalık gibi bir "ölüm salgınına" neden olduğu konusunda bilgilendirildiğini açıkladı, ancak ölü sayısı konusunda rakam vermedi. Fransa'daki morgların ve cenaze evleri yöneticilerinin, aşırı sıcaklar başladığından bu yana hizmetlerinde aşırı bir artış olduğunu bildirdikleri aktarılıyor.

YALNIZ YAŞLI SAYISI ÖLÜM ORANINI ETKİLİYOR
Fransa'da aşırı sıcaklara bağlı olarak yaklaşık 3 bin kişinin öldüğü tahmini rakamının açıklanmasıyla birlikte, yalnız yaşayan yaşlılara dikkat çekildi. Fransa Sağlık Bakanlığı sözcüsü Laurence Danand, ağustos aylarında genellikle herkes tatile gittiği için yaşlı insanların evde tek başına kaldıklarını hatırlatarak, "Ağustosta büyük kentlerde çok sayıda yaşlı insan oluyor" dedi. Danand, huzurevleri de dahil olmak üzere tüm özel hastanelerden ve devlet sağlık merkezlerinden elde edilecek rakamlarla, aşırı sıcaklardan ölenlerin kesin sayısının gelecek hafta açıklanacağını söyledi. Sıcakla ilgili ölümlerde yaşlıların büyük risk oluşturduğu, çoğu kişinin kendini kapattığı evinde öldüğü belirtilirken, bir polis sendikası, hükümetten bu cesetlerin toplanması için ordunun yardım etmesini istedi.

BELEDİYEDEN EK TEDBİR
Paris Belediyesi, dün ilave tedbirler alarak, cenaze işlemleri için kentteki tüm cenaze hizmeti veren yerlerin, cuma gününe kadar açık kalacağını ve tatilde 30 kadar işçisini işbaşı yapmaya çağırdığını duyurmuştu. Bu arada Fransa'daki morglar ve cenaze evleri yöneticileri, aşırı sıcaklar başladığından bu yana hizmetlerinde aşırı bir artış olduğunu açıkladılar.

Ülkenin en büyük cenaze levazımatçısı Genel Cenaze İşleri Hizmeti, yılda haftalık ortalama 2 bin 300 olan ölü sayısının, 4-10 Ağustos arasında yüzde 37 artışla 3 bin 230'a yükseldiğini açıkladı. Son birkaç gündür çeşitli kentlerde ve yerel yönetimlerde bölgelerindeki tahmini ölümler açıklanıyor, ulusal hükümetse ülke genelinde bir rakam elde etmek üzere çalıştıklarını açıklıyordu. Yaz ortalaması 24 derece olan Paris'te, hava sıcaklığı 37 dereceyi aşmıştı.

İTALYA'DA SICAKLAR 60 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU
Acil yardım servislerine göre, Milano'da dün beş kişi hayatını kaybetti. Kentte önceki gün de 23 kişi ölmüştü. Hayatını kaybedenlerin tamamını 70-98 yaşları arasında ve hastalar oluşturuyor. Hava sıcaklığının son günlerde ortalama 39 derecede seyrettiği Torino'da dün 28 kişi öldü, ölenlerin çoğu kalp ya da solunum yolu hastalıklarından mustaripti. Hastane kaynaklarına göre, Floransa'da iki, Varese ve Lecce'de birer kişi sıcaktan öldü. İtalya genelinde acil yardım hattı 118'e gelen telefonların sayısının son günlerde yüzde 30 arttı. Ülkede, aşırı sıcakların yarına kadar sürmesi bekleniyor. Hava sıcaklığı 15 Ağustos'tan sonra 6 derece azalacak.
608
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.