Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fotokopiciden İngilizce

Fotokopiciden İngilizce

İngilizce ders kitapları korsan pazarının önemli bir ayağı. Yaygın yöntem kitapları fotokopiyle çoğaltmak. Yayıncı Kenan Kocatürk'e göre öğrenci ve öğretmen korsan yayına teşvik ediliyor.

İngilizce eğitim veren üniversitelerde okuyan öğrencilerin en önemli ihtiyacı İngilizce ders ya da başvuru kitapları. Sosyal bilimlerin herhangi bir dalında eğitim gören bir öğrenci yılda 30-40 kitaba ve çoğu ayrı ayrı kitaplarda yer alan düzinelerce makaleye ulaşmak zorunda. Bu da öğrencinin söz konusu kitaplara ulaşabilmesi için binlerce dolar harcaması anlamına geliyor ki bu pratikte imkânsız gibi.

Dolayısıyla bu alanda fotokopi yoluyla çoğaltma en yaygı yöntem. Üniversitelerin yakınındaki fotokopi dükkânları ders kitaplarını ve yardımcı kitapları korsan olarak çoğaltıyor.
İngilizce yayınların matbaa baskılarının da korsanı yapılıyor ve üçte birden daha ucuza varan fiyatlarla satılıyor. Yabancı dilde yayınları pazarlayan Literatür Kitapevi Genel Müdürü Kenan Kocatürk'le konuştuk.

Fotokopiyle yapılan korsan satış sizi nasıl etkiliyor?
Bütün üniversitelerde, özellikle Bilgi ve Boğaziçi'nde fotokopi dükkãnları yabancı kitapları kopyalıyor. İşin acıklı yanı, öğrenciler kadar öğretmenler de buna teşvik ediliyor. Sonra ben bir kitap için bin baskılık telif isteyince yabancı yayınevi inanmıyor bu kadar az satışa.

Mücadele nasıl oluyor?
Bilgi Üniversitesi'nin yakınında korsan kitap satanlar var. Haftada üç kez aynı polisler bunları basıyor, kitap topluyor, aynı savcının karşısına çıkıyorlar. Ama öteki hafta yine aynı yerde satış yapılıyor. Bunlar örgüt.

Peki çözüm nedir?
Tek çözüm devletin kararlı olması. Fakat devlet acz içinde. Korsanlar gelip yayınevlerini batırıyor, gasp ediyor ve devlet seyirci kalıyor. Ya devlet bu meseleyi çözmek istemiyor ya da çözmekten aciz ve beceriksiz.
(Radikal)
542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.