Magazin

Fotoğraf dünyasından bir yıldız kaydı

Fotoğraf dünyasından bir yıldız kaydı

Ünlü Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson, 95 yaşında Fransa'nın güneyindeki L'Isle-sur-la-Sorgue'da hayata veda etti.

Yakınlarının açıklamasına göre, 22 Ağustos'ta 96 yaşına girecek olan Cartier-Bresson, iki gün önce L'Isle-sur-la-Sorgue'daki evinde hayatını kaybetti. Ölüm nedeni açıklanmayan, ancak son zamanlarda zayıfladığı belirtilen Cartier-Bresson'un bugün toprağa verildiği kaydedildi.

Muhabirlikten yetişme
Paris yakınlarındaki Chanteloup'da dünyaya gelen ünlü fotoğrafçı, 20. yüzyılın en büyük fotoğrafçılarından biri olarak kabul ediliyordu. Uzun süre foto muhabirliği yapan Cartier-Bresson, doğal, insancıl fotoğraflarıyla belge fotoğrafçılığının bir sanat biçimi haline gelmesine katkıda bulundu.

Fotoğrafın anlamı
Fotoğrafın olağandışı berraklık anlarında dış görünümün altında yatan anlamı yakalayabileceğini savunan fotoğrafçı, bu kuramını 'Hırsızlama Görüntüler'' adlı kitabında açıklamıştı.

Cartier-Bresson, 1947'de Robert Capa ve David Seymour gibi fotoğrafçılarla birlikte Magnum Photos adlı fotoğraf ajansını kurmuştu.
Yayın tarihi: 04.08.2004
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.