Magazin

Fosset 66 saatte dünyayı dolaşacak

Fosset 66 saatte dünyayı dolaşacak

ABD'li milyoner Fosset, tek kişilik uçağıyla hiç durmadan dünya çevresini dolaşan ilk insan olma unvanını kazanmak üzere yola çıktı.

Dün gece ABD'nin Kansas eyaletindeki Salina Municipal havaalanından yola çıkan 60 yaşındaki milyoner maceracı Steve Fosset'in, soğuk hava ve fırtınaya rağmen Global Flyer isimli uçağıyla yapacağı yolculuğunun 66 saat sürmesi bekleniyor.

Yedi dalda rekor kıracak
Daha önce birkaç kez ertelenen uçuşuyla Fosset, 37 bin kilometre kat edecek ve perşembe sabahı yeniden Salina'ya dönecek. Fosset'in bu uçuşuyla dünyanın çevresini hiç durmadan ve yakıt almadan tek başına dolaşan ilk kişi unvanının dışında, bir jetle en uzun süre uçan pilot unvanı da dahil, yedi farklı dalda daha havacılık rekoru kıracağı kaydedildi.

Tarihteki rekor denemeleri
 • Şu ana kadar en uzun süre uçan jet rekoru, 1962 yılında kesintisiz 19.5 bin kilometre uçan bir B-52 bombardıman uçağına ait.

 • Dünyanın çevresini tek başına ilk dolaşan kişi unvanını taşıyan Wiley Post, 1933 yılında yedi gün süren uçuşu sırasında defalarca mola vermişti.

 • Hiç durmadan ve yakıt almadan 1986 yılında dünya çevresinde ilk kez dönmeyi başaran uçakta ise Jeana Yeagar ve Dick Rutan isimli iki pilot bulunuyordu.


 • Saatte 463 kilometre hız yapacak
  Fosset, Atlantik Okyanusu'na varmadan önce Chicago, Detroit ve Kanada üzerinden uçacak, daha sonra Afrika, Ortadoğu, Hindistan, Çin ve Pasifik Okyanusu'nu aşmak üzere belirlenen rotayı takip edecek.

  Saatte 463 kilometre hızla uçacak olan Fosset'in kötü hava koşullarına ve uçuş planında beklenmedik bir değişikliğe karşı önlem olarak, Global Flyer isimli jetine yolculuk için gerekenden yüzde 15 oranında daha fazla yakıt yüklediği kaydedildi. Milyoner maceracı Fosset, 2002 yılında balonla tek başına dünyayı dolaşarak bu alanda da bir rekora imza atmıştı.
  Yayın tarihi: 01.03.2005
  368
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.