Magazin

Fonofobiklere dikkat!

Fonofobiklere dikkat!

Telefonla konuşmak, kimileri için "tutku", kimileri içinse "korku" haline dönüşebiliyor.

Donald H. Wees tarafından yazılan "Telefonda iletişim" adlı kitapta, iletişim araçları arasında vazgeçilmez öneme sahip olan telefonun gerektiği gibi kullanılmasının ipuçları anlatılıyor.

Kitapta, iş saatlerinin belli bir kısmını kişisel konuşmalar yaparak geçirenler, "telefonkeş" olarak tanımlanıyor. Bunun aksine telefonun ortaya çıkardığı belirsizlikler nedeniyle ona elini bile sürmek istemeyen "fonofobi"ye sahip olanlar da var.

Telefonkeşler

Telefonkeş insanlar, her gün uzun saatlerini kişisel konuşmalara ayırıyor. Telefona sarılmak için hiçbir neden yokken bahane icat eden bu kişiler, işyerlerinde yapılacak işlerin yığılmasına neden oluyor.

Telefon bağımlısı olan kişileri bu alışkanlıklarından vazgeçirmek için bu konuda açık açık konuşmaktan başka bir çözüm yolu bulunmuyor.

Telefon korkusu

Fonofobiye sahip insanlar ise telefona yaklaşmak bile istemiyor. Telefonda sık sık tepkiyle karşılandıkları için satış elemanları arasında daha yaygın olarak görülüyor.

Bu kişilerde telefonla konuşurken ağzın kuruması, koltuk altlarının terlemesi, başın dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Önemli kişilerle konuşmanın stresinin de fonofobiye katkısının bulunduğuna dikkat çekilen kitapta fonofobiden kurtulmak için ise şu öneriler sıralanıyor:

-Tepki ya da dirençle karşılaşmayı, iş oyununun bir parçası gibi görün.

-Hattın diğer ucundaki kişiyi, herketekrar aramak, izin istemek gibi bir hedef koyun.
Yayın tarihi: 15.01.2001
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.