Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fonda-Hayek 'Vajina Monologları'nda

Fonda-Hayek 'Vajina Monologları'nda

Amerikalı oyun yazarı ve kadın hakları savunucusu Eve Ensler'in ülkemizde de oynanan ve şimdi Meksika'da sahnelenecek olan "Vajina Monologları" isimli tiyatro oyununda başrolleri ünlü Hollywood yıldızları Jane Fonda ile Salma Hayek paylaşacak.

Ensler'in ilk olarak 1996'da sahnelenen ve bugüne kadar 35 dile çevrilen eserinin Mexico City'deki temsili öncesinde yazarla beraber bir basın toplantısı düzenleyen Jane Fonda ve Salma Hayek, ABD-Meksika sınırı yakınlarındaki Ciudad Juarez'de öldürülen yüzlerce kadını andı ve kadınlara karşı dünya çapında uygulanan şiddeti kınadı.

Ensler, Fonda ve Hayek, ABD ve Meksika'nın dikkatini, kadınların maruz kaldığı şiddete çekmek için oyunu Mexico City'de oynayacaklarını söyledi. Üçlü, Ensler'in kadınlara karşı şiddetin son bulması amacıyla yedi yıl önce hayata geçirdiği ve bugüne kadar yaklaşık 30 milyon dolar toplanmasını sağlayan Zafer Günü (V-Day) hareketine destek için oyunun afişi önünde zafer işareti yaparak kameralara poz verdi. Jane Fonda, Vietnam savaşı boyunca Amerikan hükümetine karşı takındığı sert muhalif tavrından ötürü "Hanoi Jane" olarak tanınıyor.
(Hürriyet)
529
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.