Magazin

Foklar için kıyım emri

Foklar için kıyım emri

Kanada, kürk modasının canlanması üzerine son 500 yılın en büyük fok avına izin verdi. Üç yılda 1 milyon fok, 'silahlarla' öldürülecek...

Kanada, 500 yılın en büyük fok katliamını başlattı. Bu yıl, çoğu 36 saatlik büyük avda 300 bin, üç yılda 1 milyon fok ölecek. 25 yıl önce uluslararası baskı üzerine, yetişkin olmayan fok balıklarının derisi için avlanması ülkede yasaklanmıştı. O sıralar dünya, ellerindeki bebek fokları bıçaklarıyla kesen avcıların görüntüleriyle sarsılmıştı. 1972 yılında ABD, fok ürünleri ithalatını yasaklamış, 10 yıl sonra AB de bebek foklardan elde edilen derilere karşı aynı yolu izlemişti. Bu nedenle Kanada, yıllık fok avlama kotasını et ve ülke içindeki tekstilde kullanılmak üzere 15 bine indirmişti.

Moda olunca kota yükseldi
Ancak kürk modasının canlanmasıyla geçen yıl kotayı yükselten Kanada, üç yılda 1 milyon fokun avlanabileceğini duyurdu. Bu kapsamda dün başlatılan uygulamada bu kez silahlar kullanılacak. Kanada'nın Doğal Kaynaklar Bakanı John Efford, avlanmanın diğer yıllara göre çok daha 'insani' olduğunu, fok popülasyonunun arttığını ve ticari stoklarının azaldığını söyledi.

Yetkililer, Kuzey Atlantik'te 5.2 milyon fok bulunduğu tahmin ediliyor. Kanadalı yetkililere göre nesli tükenme tehlikesi bir kenara, foklar, morina balığı stoklarını tüketiyor. Hayvan hakları örgütleri ise yetkililerin, balıkçılık konusundaki kendi yönetim hatalarının suçunu foklara attığını söylüyor. Uluslararası Hayvan Hakları Fonu (IFAW), 'canlı fokların gözlerinin önünde derilerinin yüzüldüğünü, henüz can vermemiş halde vücutlarına kancalar geçirilerek botlara çekildiklerini ve öylece ölüme bırakıldıklarını' kameraya aldıklarını açıklamıştı.

Eti hayvanlara yediriliyor
En çok derileri için avlanan fokların eti de çoğunlukla, kürk hayvanlarına yediriliyor. Foklardan çıkarılan yağlar 'afrodizyak' olarak pazarlanıyor, ayrıca sanayide kullanılıyor. Fok derisinden ayakkabı, çanta üretiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.04.2004
474
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.