Magazin

Fischer'e İzlanda'dan vatandaşlık

Fischer'e İzlanda'dan vatandaşlık

Satrançta 1972 Dünya Şampiyonu Amerikalı Bobby Fischer'e 33 yıl önce şampiyon olduğu İzlanda vatandaşlık hakkı verdi.

Fischer'in İzlanda vatandaşlığına izin verilmesiyle ilgili parlamentoda oylamaya sunulan yasa tasarısı, 40 milletvekilinin onayıyla kabul edildi. 62 yaşındaki Fischer'i destekleyen Saemundur Palsson, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok memnunum. Parlamentonun saygınlının arttığını düşünüyorum" dedi.

'Fischer çabuk olsun istiyordu'
Bobby Fischer'in diğer destekçisi Einar S. Einarsson ise Fischer ile gün içinde görüştüğünü belirterek, "Fischer, sürecin çabuk olmasını umut etti. Bundan daha çabuk olacağını sanmazdım. Yasa tasarısı 12 dakika içinde onaylandı" dedi.

En genç 'Büyük Usta'
1943 Chicago doğumlu Fischer, 1958'de 15 yaşındayken "Büyük Usta" unvanını kazanan en genç satranç oyuncusu olmuştu. Fischer, 1972'de İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te "Büyük Usta" unvanına sahip Rus Boris Spasski'yi yenerek dünya şampiyonu olmuştu.

Japonya'da tutuklandı
Spasski ile eski Yugoslavya'da 1992'de BM ambargosuna rağmen maç yaptığı için ABD pasaportu iptal edilen Fischer, geçen temmuz ayında geçersiz pasaportla Japonya'da tutuklanmıştı.

Pasaportunun ABD hükümetince haber verilmeksizin geçersiz kılındığını söyleyen Fischer, 2 Ağustos'ta Japon vatandaşlığına geçmek istediğini açıklamıştı.

Japonya'dan sınır dışı edilmemesi için açtığı davanın görülebilir bulunması üzerine nihai mahkeme kararına kadar ülkede kalma hakkı kazanan Fischer'in İzlanda pasaportuna sahip olarak serbest kalması bekleniyor.
Yayın tarihi: 21.03.2005
741
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.