Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Firavunun seferi kaldığı yerden

Firavunun seferi kaldığı yerden

Hitit İmparatorluğu'na hediye edilen hazineyle birlikte Kaş açıklarında batan gemi, seferini 34 asır sonra tamamlamaya hazırlanıyor!

Mısır firavunluğundan Hitit İmparatorluğu'na hediye edilen hazineyle birlikte, Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında batan gemi, seferini 34 asır sonra tamamlamaya hazırlanıyor!

1982'de 51 metreye dalan sünger avcısı Mehmet Çakır tarafından bulunan gemi, İzmir'in Urla ilçesinde, aslına, yani hiç metal kullanılmadan 'geçme sistem'e uygun olarak yeniden inşa edildi. Bilinen en eski ticaret gemisinin 15 metre boyunda, 25 tonluk birebir kopyasında vernik yerine 34 asır önce olduğu gibi zift kullanıldı. Üzerine donyağı sürüldü. 100 metrekarelik yelkenler, ağaç tezgâhlarda aslına uygun dokundu. Halatlar geleneksel yöntemle Tire'de imal edildi.

Havalar düzelince, 12 kişilik ekibiyle İstanbul'a yelken açacak 'Uluburun 2', bir süre Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenecek. Ege Üniversitesi Uzay Bilimleri Enstitüsü'nin hazırladığı 3 bin 300 yıl öncenin yön bulma aletleri yardımıyla yola çıkacak gemi, 1700 millik antik rotasını takip ederek, Kıbrıs, Suriye, İsrail, Mısır, Girit, Rodos ve Bodrum'a gidecek. Bu rotanın ardından gemi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne hediye edilecek.

Çalışmayı yürüten 360 Derece Araştırma Grubu proje sorumlusu arkeolog Osman Erkut, Nisan 2004'de başladıkları gemi inşasının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti, "Deneysel arkeoloji yöntemiyle aslına uygun inşa ettiğimiz gemi, Türkiye'nin tanıtımına da büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.03.2005
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.