Magazin

Filistin'de aydınlık için bir dakika karanlık

Filistin'de aydınlık için bir dakika karanlık

Susurluk sonrasında ülke tarihinin bilinen en geniş katılımlı sivil eylemi "Aydınlık İçin Bir dakika Karanlık" bu kez Filistin için geri dönüyor.

Eylem, "Karanlığa karşı aydınlığı, zorbalığa karşı adaleti, savaşa ve şiddete karşı barışı, ölüme karşı hayatı savunduğumuz için şimdi hepimiz Filistinliyiz" sözleriyle yapılan çağrıyla bu gece başlıyor.

Filistin Barış Girişimcileri'nin çağrı metninde şu ifadeler dikkat çekiyor:

"Yeryüzündeki bütün din, ırk ve uluslardan insanlarin yasama hakkının dokunulmazlığına inanarak, 'terörün gücü'ne ve 'gücün terörü'ne güvenenlere teslim olmayı reddediyoruz..."

Girişimci Grup'ta yer alan Şanar Yurdatapan da Susurluk sonrasında yapılan eylemi hatırlatarak, "Herkes kendi semtinde ve kendi evinde, ama her gece aynı anda ve hep birlikte hepimiz Filistinli olabiliriz" dedi.

Susurluk'ta 6 Kasım 1996'da meydana gelen kazanın ardından ortaya dökülen mafya-siyasetçi-devlet üçgenindeki kirli ilişkiler, 1 Şubat 1997'de "Aydınlığa İçin Bir Dakika Karanlık" eylemiyle protesto edilmiş, bu geniş katılımlı eylem 37 gün sürmüştü.

Eylem süresince başta büyük şehirler olmak üzere, ülkenin dört bir yanında 21:00'de bir dakika süreyle ışıklar söndürülerek kirli ilişkiler protesto edilmişti.
Yayın tarihi: 08.04.2002
420
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.