Magazin

Fili depresyondan Mozart kurtardı

Fili depresyondan Mozart kurtardı

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki hayvanat bahçesinde, 'eşinin' ölümünün ardından üzüntüye boğulan dişi fil, Mozart sayesinde depresyonu yendi.

Hayvanat bahçesinin 81. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende, hayvanat bahçesi personeli büyük şaşkınlık yaşadı.

Müdür Mladen Anic, tören dolayısıyla 45 yaşındaki dişi fil 'Suma'nın kafesinin karşısında konser düzenlendiğini, başta Suma'nın sinirli olduğunu, hatta törene katılanlara taş ve toz fırlattığını, ancak Mozart'ın eserinin ilk notalarını duyar duymaz hayvanın sakinleştiğini, gözlerini kapatıp kıpırdamadan konseri sonuna kadar dinlediğini belirtti.

Anic, klasik müziğin hayvana iyi geldiğini anlar anlamaz Suma´nın 'evine' müzik sistemi kurduklarını söyledi. 10 yıl beraber yaşadığı arkadaşı Patna'nın mayıs ayında ölümünden sonra çok az yiyen ve sürekli mutsuz olan Suma'nın başta Mozart olmak üzere Vivaldi, Bach ve Shubert'in eserleriyle iştahına kavuştuğu ve depresyonu atlattığı kaydedildi.
Yayın tarihi: 29.06.2006
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.