Magazin

Festivalde 100 kişiyi arı soktu

Festivalde 100 kişiyi arı soktu

İstanbul, hafta sonunda iki ayrı rock müzik festivaline ev sahipliği yaptı. Yerli-yabancı 40'ı aşkın grup ve müzisyenin sahne aldığı iki festivali kötü hava şartlarına karşın binlerce müziksever izledi.

Çatalca'da Hezarfen Havaalanı'nda Coca Cola sponsorluğunda düzenlenen Rock'n Coke Festivali, uluslararası nitelik taşıyordu. Gelecek yıllarda tekrarlanması düşünülen festivalin ilkinde Pet Shop Boys, Cardigans, Dead Kennedys ve Sugababes gibi farklı kuşaklardan gruplar konser verdi. Dünyaca ünlü bu grupların yanı sıra Türkiye'den MFÖ, Athena, Duman, Rashit festivalin yerli gözdeleri arasındaydı. Cumartesi günü 12 bin civarında müzikseverin izlediği festivalin seyirci sayısı pazar günü merakla beklenen grupların sahne almasıyla daha da arttı.

ATHENA GAZİSİ
Festivalinin ikinci gününde gençleri coşturan Athena'nın solisti Gökhan'ın izleyicilere attığı bira kutusu 17 yaşındaki Erhan Mıhçıoğlu'nun yüzüne isabet etti. Gökhan, dudağına üç dikiş atılan gençten özür dileyerek imzalı resmini hediye etti. Dudağına atılan dikişler yüzünden konuşmakta güçlük çeken Erhan Mıhçıoğlu kızgın olmadığını belirterek "Böyle şeyler olur. Athena gerekli her şeyi yaptı" dedi.

HASTANELİK OLANLAR
Konser alanına kurulan 15 kişilik hastane, iki gün boyunca en çok çalışan yerlerden biri oldu. Toplam 250 sağlık görevlisi festival boyunca yaklaşık 1000 kişiye müdahale etti. En çok şikayet yüksek volümlü müzikten kaynaklanan başağrısı oldu. Onu alkolden kaynaklanan mide sorunları, kas tutulmaları, burkulma, eklem ağrıları ve gece soğuktan dolayı yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonları izledi. Ayrıca festivalin ilk saatlerinde 35 kişi arı sokmasından tedavi gördü. İlaçlamaya rağmen arı saldırıları devam etti. Yaklaşık yüz kişi arılar tarafından sokuldu.

AKP'li bakan da Rock'n Coke'taydı
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AKP Milletvekili Zeynep Karahan Uslu ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond Mcloughy ile Rock'n Coke Festivali'nin yapıldığı yerde 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasını anlattı. Bakan Çelik, Kanal D ve Coca Cola'nın da destek verdiği kampanyayla ilgili, ''Nüfusumuzun yüzde 50'den fazlası hanımlardan oluşuyor. Sadece erkeklere eğitim öğretim yaptırarak çağdaşlaşamayız'' dedi. Kampanyaya ilk aşamada 10 ilde başlandığını belirten McLoughney, UNICEF'in kampanyaya teknik destek sağladığını ve fon arayışında bulunduğunu söyledi. İstanbul Milletvekili Uslu da, bu kampanyanın sivil toplum kuruluşları ve devlet işbirliğinin neleri yapabileceğinin en iyi örneği olduğunu bildirdi. Basın toplantısına katılan ve proje sayesinde okula gitme olanağına kavuşan Şanlıurfalı 10 yaşındaki Nurten Kızıl da, ''Kızları okula göndermemek, erkekleri de okutmak için ellerinden geleni yapıyorlar'' diye konuştu.

Parfüm yasağı
Bunca müzik grubu, onca DJ gelsin. Çatalca'da iyi şeyler oluyor... Öyle böyle değil, eni konu iyi bir organizasyon. Gelin görün ki paranoya, gırtlak boyunu aşmış vaziyette. Misal: Kamp alanına yanıcı olduğu için parfüm ve kolonya sokmak yasak. Bir arkadaşın, şıklık babında getirdiği bastonuna, bir başka arkadaşın Angel marka parfümüne el konulmuş...

Neresinden baksanız, yine her şey politik: Dünün ilk konseri Rashit'e aitti. Solist, sahneye üzerinde Coca Cola logosuna benzer karakterlerle yazılmış ''Enjoy Capitalizm'' tişörütüyle çıktı. Dead Kennedy's'i hiç sormayın: Sahneye çıktılar ve bütün o distorted gitar bağırtısının ve haykırışların arasında konuştular da konuştular: ''Biz şu anda sponsorlu bir sahnede bulunuyor olabiliriz ama bu o sponsorun politikalarını, Amerikan hükümetini tasvip ediyoruz anlamına gelmiyor.''

Aksaklıklar yok muydu, elbette vardı. Misal, durmaksızın kamp alanlarının konuşlandırılacağı yer üzerine değişip duran fikirlerden ötürü, insanlar sağını solunu şaşırdı. Güvenlik, insanların güvenliğini sağlamaktan öte, paranoya peşindeydi. 40 bin kişiyi nasıl ağırlamayı düşündüğüne dair hiçbir fikrimizin olmadığı nafile iki içki standı işkence seansı gibiydi...
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 08.09.2003
358
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.