Magazin

Festival müziği zenginleştirecek

Festival müziği zenginleştirecek

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nca Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen, 30. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada festivalin dil, din, ırk ayrımı olmaksızın dünyanın dört bir yanından yükselen özgün ritim ve ezgileri buluşturarak müziğin evrensel dilini geçmişte olduğu gibi bu yıl da zenginleştireceğini bildirdi.

Sezer, her zaman ilerlemenin, aydınlığın ve insanın geleceğe dönük yüzünün simgesi olan sanatın, toplumların gelişim sürecini hızlandırdığını, sanatçının ise barışın, umudun, dostluğun elçiliğini yaparak, ulusları yakınlaştırdığını ifade etti.

İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle uluslararası boyut kazanan festivallerle ulusların dünyada yapılan sanatın gelişimini yakından izlediğini dile getiren Sezer, böylece farklı ülkelerin yerel motifleri tanıma olanağı da bulduklarını söyledi.

Sezer, müziğin canlı ve yetkin örneklerinin birbirinden büyük ölçüde etkileneceği festivallerin kültürleri zenginleştirdiğini ve evrensel sanatın gelişimine de büyük katkı sağladığını vurguladı.

Kişinin kendini anlatma ve duygularını yansıtma araçlarından biri olan müziğin, insanın günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçası olduğunu da ifade eden Sezer, şöyle devam etti:

"Binlerce yıllık geçmişiyle zengin bir kültür birikimine sahip olan ulusumuz, kendi değerlerini dünyadaki tüm değerlerle birlikte özümseyerek yaptığı sentezi müziğin evrensel dilini kullanarak tüm dünyayla paylaşmaktadır. Ülkemizde böylesine büyük bir festivale katılımın bu kadar coşkulu olması, yurttaşlarımızın evrensel algılama biçimini yakalamadaki başarısını göstermektedir. Bu festival, dil, din, ırk ayrımı olmaksızın dünyanın dört bir yanından yükselen özgün ritim ve ezgileri buluşturarak müziğin evrensel dilini geçmişte olduğugibi bu yıl da zenginleştirecektir.

İstanbulumuz'un farklı ülkelerin müziğini biraraya getiren ve insanlarını kaynaştıran böylesine büyük bir festivale yıllardır ev sahipliği yapması ulusumuza kıvanç vermektedir."

"FESTİVAL, BÜYÜK SES GETİRİYOR"

Festivalin, müzik alanında düşünce üreten bilim insanlarının, müzisyenlerin, eleştirmenlerin ve bu sanata gönül veren herkesin katılımıyla büyük ses getirdiğini de kaydeden Sezer, Türkiye'nin en köklü festivallerinden biri olan bu festivalin ulusların dostluklarının seçkin bir sanat ortamında yeşermesine olanak sunduğunu belirtti.

Sezer, festivali düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ile festivale katılan tüm sanatçıları kutladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, konuşmasının ardından vakfa katkılarından dolayı Kültür Bakanlığı adına Müsteşar Fikret Üçcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Jan Giesen, Koçbank Genel Müdürü Halil Ergür, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ve festival sponsoru Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın da aralarında bulunduğu kurumsal ve gösteri sponsorlarına birer plaket verdi.

Eşi Semra Sezer ile törene katılan Cumhurbaşkanı Sezer, daha sonraİstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çok Sesli Çocuk Korosu ile EyüboğluEğitim Kurumları Korosu'nun, Şef Gökçen Koray yönetiminde verdiği konseri izledi. (aa)
Yayın tarihi: 07.06.2002
475
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.