Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Festival lazerini UFO sandılar

Festival lazerini UFO sandılar

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV) düzenlediği 22'nci Uluslararası İstanbul Film Festivali, Emek Sineması'nda yapılan törenle başladı. Açılış töreni nedeniyle düzenlenen lazerli ışık gösterisi, uzak semtlerdeki vatandaşlarda UFO paniğine yol açtı.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği 22'nci Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin görkemli açılış törenine Kültür Bakanı Erkan Mumcu'yla eşi Işın Mumcu, İstanbul Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ve İstanbul Valisi Muammer Güler de katıldı. Önceki gece açılış için yapılan lazer gösterisi ise Özellikle Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Alibeyköy ve Eyüp'te oturan vatandaşlarca ''farklı'' algılandı. Bulutların arasına giren ve kırılan mavi lazer ışığı göz aldanmasına yol açtı. Bazıları ''UFO gördük'' diyerek telefonlara sarıldı. Gazete ve televizyonları arayanlar ''Havada sürekli hareket eden bir cisim var. UFO olmalı'' diyerek merak ve heyecanlarını aktardılar. Yapılan araştırma sonucunda hareket eden cismin ışık gösterisinden havaya yansıyan lazer olduğu anlaşıldı.

Açılış ödüllü filmden
Meltem Cumbul ve Cem Davran'ın sunuculuğunu üstlendiği gece, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Şakir Eczacıbaşı'nın konuşmasıyla açıldı. Eczacıbaşı'nın ardından, Kültür Bakanı Erkan Mumcu ve İstanbul Valisi Muammer Güler de festivale dair birer konuşma yaptı. Mumcu, Güler ve sponsorlara plaketlerin sunulduğu gecede, Zeki Ökten, Fikret Hakan, Filiz Akın'a ve 40 yılı aşkın süredir çok sayıda filmin seslendirmesini yapan Necip Sarıcıoğlu'na ''Sinema Onur Ödülü'' verildi. Emek Sineması'ndaki açılış töreninin ardından festival, 2002 yılında Çin Akademisi'nden üç büyük ödül alan, ayrıca son olarak San Sebastian Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülen Chen Kaige imzalı ''Han ni zai yiki'' (Birlikte) adlı filmle açıldı.
(Hürriyet)
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.