Magazin

Fenerbahçe'nin tarihi belgesel oldu

Fenerbahçe'nin tarihi belgesel oldu

Gazeteci-yazar Can Dündar, Türkiye'nin en eski spor kulüplerinden Fenerbahçe'yi de belgesel haline getirdi.

Belgeselde, Atatürk'ün Fenerbahçe Kulübü'ne yaptığı tarihi ziyarete ilişkin pek çok ayrıntı ilk kez gün ışığına çıkartılıyor.

"Bir zamanlar İstanbul'da bir koyda bahçe içinde bir fener vardı. Yüzyıl boyunca durduğu yerden tarihe tanıklık etti, etrafına ışık saçtı, Fenerbahçe işte o ışıktan doğdu."

Başta 'Sarı Zeybek' olmak üzere birçok belgesele imzasını atan Can Dündar, son olarak hazırladığı Fenerbahçe belgesine işte bu sözlerle başlıyor. Fenerbahçe Kulübü'nün kuruluş aşamasından, Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasında işgal kuvvetlerine karşı elde ettiği başarılara kadar birçok tarihi olayı gün ışığına tekrar çıkartan Dündar, bu belgeselde Atatürk'ün Fenerbahçe için taşıdığı önemi de anlatıyor. Dündar, şunları söyledi:

"Balkan ve Birinci Dünya Savaşları'nda Fenerbahçeli futbolcular cepheye gitti ve savaşa dahil oldular. 1918 yılında işgal gemilerinin Boğaz'da demirli durduğu bir sırada, kulübün tarihi boyunca gururla anımsayacağı bir ziyaret gerçekleşti.

Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Paşa, İttihatçı Sabri Bey'in yakın arkadaşıydı. Sabri Bey aynı zamanda Fenerbahçe'nin başkanıydı. Kemal Paşa'yı takımın lokaline davet etti. 3 Mayıs günü Kuşdili Lokali'ne gittiler. Kemal Paşa, iki saat süren bu ziyarette takım hakkında bilgi aldı.

''Fenerbahçe Kulübü'nün her tarafta takdir edilen çalışmalarını işitmiş ve emek verenleri tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin yerine getirilmesi bugün olabilmiştir. Takdir ve tebriklerimi buraya kaydetmekle kıvanç duyuyordum."

Ordu Kumandanı Mustafa Kemal / 3 Mayıs 1918.

Kemal Paşa, Elkatip Paşa Mustafa Bey'in kürek çektiği futayla kulüpten ayrılırken "Fenerbahçe'ye ebedi muvaffakiyetler dilerim" dedi.

Bu söz Ata'nın Fenerbahçe'ye vasiyeti olarak kabul edilecek ve ziyaretin gerçekleştiği 3 Mayıs, daha sonra kulübün kuruluş tarihi olarak benimsenecekti."

Belgeselin en ilgi çekici bölümlerinden biri de Fenerbahçe ile İşgalci İngiliz kuvvetlerinin o dönemin en güçlü sporcularında oluşan futbolcularıyla yaptığı maçın hikáyesi.

İngilizler'in yanı sıra hemen hemen herkes bu maçın Fenerbahçe'nin mağlubiyetiyle sonuçlanacağını düşünürken, Fenerbahçe bir destan yazmış ve 29 Haziran 1923'te Taksim Stadı'nda oynanan bu maçı 2-1 kazanmıştı. Bu galibiyetle, Fenerbahçe, General Harrington'ın adını taşıyan 80 cm'lik gümüş kupayı kaldırmıştı."
Yayın tarihi: 08.04.2002
365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.