Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fener taraftarları belgesel oldu!

Fener taraftarları belgesel oldu!

Fenerbahçe taraftarının takımlarına duyduğu aşk, belgesel film haline getirildi.

ABD'de sinema sektöründe çalışan Okan Altıparmak, 'Takım Böyle Tutulur' adıyla Fenerbahçe taraftarının belgeselini çekti. Altıparmak'ın, Serdar Aksoy ve Andreas Treske ile ortak yapımı olan 120 bin dolar bütçeli film, 25 Kasım'da 100 kopya olarak vizyona girecek.

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda yaptıkları 280 saatlik çekimden 107 dakikalık belgesel hazırlayan Altıparmak, "1 yıl boyunca seyircileri çektik. 6 da taraftar seçip onların hikâyeleri etrafında bütün Fenerbahçe taraftarını filme aktardık."

'Fener bankası kurulsun'
Altıparmak sözlerini şöyle sürdürdü: "Seyircilerden biri bir ev hanımı. İstanbullu bekâr bir kadın, 23 yaşında bir erkek, telefon şirketinde çalışan bir kadın, bir kuyumcu ile ilkokul öğretmeni var. Bir de 1 yıllığına Türkiye'ye gelen ABD'li Fenerbahçeli var belgeselimizin karakterleri arasında. Bir Fenerli genç, 'Fenerbahçe sevdiği din gibi' diyor, bir başkası ise, 'Paramızı başka bankalara yatırmaktan bıktık, Fenerbahçe bankası kurulsun, oraya yatıralım' diye konuşuyor."

'Fenerlilerin hikâyesi, filmin hikâyesi oldu'
Futbolcu Ogün Altıparmak'ın oğlu olan belgeselin yapımcı ve yönetmeni Okan Altıparmak, bu projede fikrin doğuşunu şöyle anlatıyor: "Bir gün trafikte giderken Fenerbahçe taraftarını gördüm; bir film yapayım, gerçek insanlar oynasın, onların hikâyeleri, filmin hikâyesi olsun istedim. Projeyi Aziz Yıldırım'a sundum ve 'Sadece manevi destek istiyorum' dedim. Bize çekim rahatlığı ve manevi destek verdiler."
(Milliyet)
Yayın tarihi: 06.10.2005
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.