Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Feminizm 370 yıl önce başlamış

Feminizm 370 yıl önce başlamış

Kadın erkekten üstündür tezini savunan tarihi bir kitap bulundu. İngiltere'de ortaya çıkarılan ve 1630'larda yazıldığı tahmin edilen kitap, kadınların erkeklerden daha iyi, daha akıllı ve daha cesur olduğunu savunuyor.

İngiliz bir tarihçi, kadınların erkeklerden daha iyi olduğunu savunan 370 yıllık bir kitap buldu. Tarihçi, bu kitabın feminizmin sanıldığından yıllar önce de var olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

İngiltere'nin kuzeyindeki Manchester kenti yakınlarındaki Wigan'da, devlete ait tarih kurumunda görevli Alan Davies, 182 sayfalık kitabı, belediye sarayının bodrumundaki bir kağıt yığınının altında başka bir şey ararken tesadüfen bulduğunu söyledi.

"Kadının Değeri" adlı kitap, eski İngilizce ile "kadınların erkeklerden neden daha üstün olduğunu kanıtlayan bilimsel inceleme" alt başlığını taşıyor.

Davies, üzerinde yazar ismi yazılı olmayan kitabın kullandığı eski dil ve ciltlenme şeklinden 1630'lu yıllara ait olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Davies, "birçok kişi hareketinin 20. yüzyılın başlarında Emmeline Pankhurst ile başladığını düşünür" dedi. Pankhurst, İngiltere'de kadınlara oy hakkı verilmesi için mücadele eden kadındı.

Kitabın birinci bölümünün başlığı: "Havva, Adem'den daha mükemmel". Yazar bundan sonra kadınların nasıl erkeklerden daha iyi olduğunun ayrıntılarını sıralıyor.

Kitapta "Kadınlar, zekayı ilgilendiren çeşitli durumlarda erkeklerin ilerisindedirler ve bence erkeklerden bu alanda sanıldığından daha üstündürler" diye yazıyor.

Bir sonraki bölüm başlıkları ise sırasıyla şöyle: "Kadınlar İsa'yı erkeklerden daha çok sevdi", "Kadınlar erkeklerden daha akıllıdır" ve ''Kadınlar erkeklerden daha cesurdur".
297
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.