Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Feministlerin de film festivali olacak

Feministlerin de film festivali olacak

İstanbul yeni yılda, feminist filmlerin gösterileceği bir festivale hazırlanıyor. Sinemayla uğraşan kadınların oluşturduğu FİLMOR'un düzenleyeceği festivalde sadece kadın öykülerini anlatan filmler yer alacak.

Yeni yılda sinemada, feminist rüzgarlar esecek. Sinemayla uğraşan bir grup kadının oluşturduğu "FİLMOR", Şubat ayında feminist film festivali düzenliyor. Uçan Süpürge ve Kültür ve İletişim Vakfı'nın desteklediği festivalin filmlerini de 1972 yılından bu yana kadınlar hakkındaki bağımsız filmlerin yapımını, dağıtımını ve tanıtımını yapan Women Makes Movies sağlayacak.

RAHİBELERİN AŞKI DA FESTİVALDE
Festivalde, rahibelerin aşkından, kadın hareketi tarihine kadar 25 film gösterilecek. İran, Bosna, Çin ve Kanada gibi pek çok ülkeden örneklerle oluşan festival filmleri, Bilgi Üniversitesi ve Fransız Kültür Merkezi'nde ücretsiz gösterilecek.

Festivalde gösterilecek filmler şöyle: "`Runaway', `Hidden Faces', `Made In India, `Bullets For Breakfast', `Girls Like Us', `Nu Shu: A Hidden Language of Women In China', The Films of Martha Colburn, `Calling The Ghosts', `Reconstruction', `Sisters In Resistance', `Senorita Extravida, Missing Young Woman', ` `New Drections-series', `Filming Desire', `Invocation', `Ridles Of The Sphinx', `My Home, My Prison', Damned If You Don't', `Forbidden Fruit', `Jane: An Abortion Service', `A Place of Rage', `All Water Has a Perfect Memory', `2 or 3 Things But Nothing for Sure', `The Match That Started My Fire', `Step By Step: Building A Feminist Movement', `The Pill'."

Festival kapsamında, "Kadınlar ve Sinema: Olanaklar, Sınırlar", "Kadınların sinema pratiği", "Sinema tarihi, feminist eleştiri", "Sinema tarihinde görünmeyen kadınlar", "Feminist sinemanın bugünü","Kadınlar Diyor ki.." başlıklı paneller de düzenlenecek. Panellere, sinema yönetmeni, eleştirmen ve sinemayla uğraşan kadınlar konuşmacı olarak katılacak.

Festival, 2-9 Şubat günleri arasında gerçekleşecek.
(ANKA)
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.