Magazin

Felçti, 'zihinsel eğitim'le ayağa kalktı

Felçti, 'zihinsel eğitim'le ayağa kalktı

Kazada omuriliği zedelenen, doktorların ayağa kalkamaz dediği Gemma, 'zihinsel eğitim'le tam 11 yıl sonra adım atmaya başladı.

11 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkûm olan ve doktorların "Bir daha asla ayağa kalkamaz" dediği genç kız yürümeye başladı. Britanya'nın Woolton kentinde yaşayan 19 yaşındaki Gemma Quinn 11 yıl önce trafik kazası geçirdi. Kaza sonucunda omuriliği zedelenen Gemma'nın boynundan aşağı tutmaz oldu. Doktorlara göre küçük kızın hayatta kalmış olması bile başlı başına bir mucizeydi; yeniden ayağa kalkması ise söz konusu bile değildi.

Tekerlekli sandalyeye mahkûm olan genç kız bu yılın şubat ayında 'zihin eğitimi' konusuyla tanışınca hayatı değişmeye başladı. Zihin eğitimi, parmaklarına odaklanma gibi zihinsel yoğunlaşma tekniklerinin öğretilmesi ve fiziksel egzersizlere dayanıyor. "Tekrar yürüyeceğime dair umudumu hiç kaybetmedim" diyen genç kız geçtiğimiz günlerde ayağa kalktığında buna kendi bile inanamamış: "Bir baktım ayağa kalkmışım. İlk gün sadece ayağa kaltım ve bir-iki adım atabildim. İkinci gün attığım adım sayısı altı oldu. Şimdiye kadar en fazla 20 adım attım."
Britanya Omuriliği Araştırma Merkezi'nden John Cavenagh, Quinn'in durumunun sevindirici olduğunu söylerken zihin eğitiminin genel bir felç tedavisi olamayacağı görüşünde.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.10.2003
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.