Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Felçli genç düşünce gücüyle TV çalıştırıyor

Felçli genç düşünce gücüyle TV çalıştırıyor

Matthew Nagle, telekinezi yani düşünce gücüyle nesneleri hareket ettirmeyi başardı; beynindeki çiple televizyonu kumanda edip bilgisayarda oyun oynadı.

Bir kaza sonucu felç olan ABD'li Matthew Nagle, solunum cihazı ile nefes alabiliyor. Fakat nöroteknoloji uzmanı Prof. Dr. John Donoghue'nun gerçekleştirdiği 3 saatlik operasyon sayesinde, artık televizyonda kanal değiştirip, bilgisayarda oyun oynayabiliyor.

Mekanik kolu hareket ettiriyor
Hatta beynindeki 'BrainGate' adlı çip sayesinde, bilgisayara bağlı mekanik bir kolu bile hareket ettirebiliyor. Prof. Donoghue, Matthew Nagle'ın bazı eşyaları düşünerek hareket ettirmesini sağlayan operasyonu şöyle gerçekleştiğini anlattı:

Soket yerleştirilmiş
"Hastanın beynine; el ve kol hareketlerinin kontrol edildiği merkezin yüzeyine elektrotlar, kafatasına da bilgisayarla bağlantı kurabilecek bir soket yerleştirdik. Böylece çiple okunan beyin dalgaları, Nagle'ın komutlarını bilgisayar aracılığıyla bağlantı kurulan eşyalara ulaştırabildi."

Asıl hedef daha büyük
Prof. Donoghue asıl hedeflerinin, felçlilerin kendi kol ve bacaklarına komut vermesini sağlamak olduğunu da sözlerine ekliyor.
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.